A felsőoktatási dolgozók ellenzik a tartalékképzést
A Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezete (FDSZ) azt követeli a kormánytól, hogy vonja vissza az intézményeket terhelő plusz öt milliárd forintos tartalékképzési igényét - közölte a szakszervezet elnöke csütörtökön Budapesten.
Nyáron jelent meg az a kormányhatározat, amelyben a felsőoktatási szférát 35 milliárd forintos kötelező maradványképzésre utasították, ez az összeg azonban ötmilliárd forinttal több, mint amennyit eredetileg a tartalékolására szántak. Ezt pedig az intézmények nem tudják teljesíteni - mondta sajtótájékoztatón Kis Papp László. Közölte: a maradványképzés egy része ismert volt, mivel a költségvetési törvény szerint az intézményeknek a tavalyi maradványértéknek megfelelő idei maradványt kell képezniük.
Kis Papp László azt mondta, hogy a szférát terhelő többlet-tartalékképzés miatt a szegedi, valamint a budapesti Semmelweis egyetemnek csaknem egymilliárd forinttal, míg az ELTE-nek 500 millió forinttal többet kell tartalékolnia. "A kormány az intézmények bevételeiben turkál", mivel ezeket a tartalékokat 90 százalékban az intézményeknek saját bevételeikből kell fedezniük - tette hozzá. Elmondta: a Magyar Rektori Konferencia a jövő kedden tárgyal a kérdésről, és úgy tűnik, a rektorok is tiltakoznak a többletteher ellen. Nem riadnak vissza határozottabb eszközök alkalmazásától, akár demonstrációtól sem.
Kis Papp László közölte: 1,2 milliárd forintra lenne szükség a szeptemberi 4,5 százalékos közalkalmazotti béremeléshez, a kormány azonban zárolta a felsőoktatás költségvetésének egy százalékát, 1,2 milliárd forintot. Mint mondta, a Felsőoktatási Érdekegyeztető Tanács szerdai ülésén "találtak" már 200 millió forintot. Kérdésre válaszolva az FDSZ elnöke azt mondta: problémát jelent, hogy nincs meg a szeptemberi béremelés fedezete, és átmeneti megoldásként azt szeretnék kérni, hogy az egyetemeken lévő tartalékkeret terhére fizessék ki azokat.
Magyar Bálint oktatási miniszter csütörtöki budapesti sajtóértekezletén közölte, hogy amikor a kormány a 4,5 százalékos béremelésről döntött, akkor ő jelezte, hogy ennek nincs meg a fedezete. "A szakszervezetekkel való tárgyalásnál is mondtam, hogy rossz politika az, amely kiharcol és kikényszerít fedezet nélküli béremelési kötelezettséget" - mondta. Közölte azt is, hogy a 4,5 százalékos béremelésnek elég komoly áthúzódó hatása van a 2006-os évre. A körülbelül 240 millió forintos támogatás abból adódik, hogy a minisztérium főiskolákkal és az egyetemekkel közösen felmérte, melyek azok a területek, intézmények, "ahol borzasztó nagy gondot okoz ennek a forrásnak a hiánya, velük leült, megegyezett, és ehhez találtunk forrást". A miniszter hozzátette: ami a tényleges bértöbbletet jelenti, azaz összességében 1,2 milliárd forintot, "arra az egyetemek és a főiskolák külön forrást nem kaptak".