Huszonhat gyanúsítottja van a K&H-ügynek
Huszonhat gyanúsítottja van a K&H-ügynek, a jövő héten megkezdődik az iratismertetés.
A 26 gyanúsított közül kettő ellen nemzetközi elfogatóparancs van érvényben. A gyanúsítottak közül heten korábban a pénzintézet ügyfelei voltak - mondta sajtótájékoztatón Papp Csaba, a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) gazdaságvédelmi főosztályvezetője.
Liszka Károly ezredes, az NNI igazgató-helyettese kijelentette: a nyomozást még nem fejezték be, de elvégezték a lényeges nyomozati cselekményeket, már csak "finomítani" kell. Reményeik szerint a jövő hét második felében elkezdhetik az iratismertetéseket, amelyek akár másfél hónapig is eltarthatnak.
Papp Csaba közölte: az ügyben az első kihallgatások 2003. augusztus végén voltak, ezért a vádemelésre 2005. augusztus végéig kell, hogy sor kerüljön, miután a nyomozásra két éve van a hatóságnak.
Az ügyben 273 embert hallgattak meg tanúként, ők döntően Kulcsár Attila ügyfelei és a K and H Equities-szel kapcsolatban lévő személyek. Mint mondta, hét olyan egykori ügyfél van, aki gyanúsítottja a büntetőeljárásnak. Két személy ellen nemzetközi körözést rendeltek el. A rendőrség már korábban beszámolt róla, hogy egy szír pénzváltó és Schönthal Henrik ellen van nemzetközi elfogatóparancs érvényben.
Az ügy 26 gyanúsítottját 35 bűncselekménnyel gyanúsították meg, három személyt magánokirat-hamisítással, tizenkettőt sikkasztással, nyolcat pénzmosással, kettőt vesztegetéssel, egyet orgazdasággal gyanúsítanak, illetve van még bűnpártolással és befolyással üzérkedéssel gyanúsítottja is az ügynek.
A nyomozás során 55 372 oldal irat keletkezett, ezt 130 kötetbe rendezték. A bűnügyi költség-jegyzék 77 tételből áll és 15 millió forintról szól, jelentős része tolmácsolási, utazási költség és a szakértők díja.
A gyanú szerint 1998-99-ben sikkasztottak először az ügyfelektől, ez a módszer 2002 áprilisától változott meg, amikor már két nagyobb gazdasági társaság számláiról történtek a jogellenes átutalások. A sarokszámok nem változtak, továbbra is úgy gondolják, hogy a sikkasztás értéke 20 milliárd forint volt, amivel 10 milliárd forint kárt okoztak. Tízmilliárd útját követni tudták, hogy hova került és 4,2 milliárdot sikerült zárolni.
Papp Csaba kérdésre elmondta: politikus, aki mentelmi joggal rendelkezik, nem szerepel, nem szerepelhet a rendőrségi eljárásban, mert ellenük kizárólag az ügyészségi nyomozó hivatal nyomozhat. Hozzátette: több büntetőeljárás is folyamatban van a Központi Ügyészségi Nyomozó Hivatalnál, amelyeknek közük volt a történtekhez.