Egy lottónyeremény sem szegné a magyarok munkakedvét
A jelenleg dolgozó magyarok mintegy 60 százaléka akkor is folytatná a munkát, ha nagyon sok pénzhez jutna. A leginkább a diplomások elégedettek a kenyérkereső tevékenységükkel – áll a Marketing Centrum legfrissebb felmérésében.
Az aktív népesség mintegy négytizede azonnal abbahagyná a munkát, ha nyerne a lottón, vagy örökölne valahonnan 1 milliárd forintot, a dolgozók többsége azonban folytatná a pénzkeresetet – derül ki a Marketing Centrum 2005. április 29. és május 3. között rögzített felméréséből. Hasonló eredmény született tavaly az Egyesült Államokban: a Gallup közvélemény-kutató intézet adatai szerint az amerikaiak 45 százaléka fejezné be munkát, ha nyerne 10 millió dollárt.
A Marketing Centrum felmérés szerint a munkával való elégedettség a társadalmi-demográfiai jellemzők közül egyedül az iskolai végzettséggel van kapcsolatban. A diplomásoknak csupán az ötöde, az ennél alacsonyabb végzettséggel rendelkezőknek viszont több mint négytizede hagyna ott azonnal csapot-papot a munkahelyén. A munkájukkal leginkább a közalkalmazotti szféra alkalmazottai elégedettek: mindössze 31 százalékuk vonulna vissza a munkától, míg a magáncégeknél dolgozóknál 43 százalék ugyanez az arány.
Azoknak, akik rendszeresen járnak templomba mindössze a negyede hagyná abba azonnal a munkát, míg a templomba nem járók körébe 42 százalék ez az arány, és az SZDSZ szavazói is elégedettebbek munkájukkal, mint más pártok támogatói, illetve a bizonytalanok. A körükben mindössze 15 százalék hagyna fel a pénzkereső tevékenységgel.
A Marketing Centrum azt is megkérdezte, hogy a tovább dolgozók maradnának-e a jelenlegi munkahelyükön, avagy újat keresnének. A válaszadók fele maradna, másik fele pedig új kihívások után nézne. Az amerikai polgárok ragaszkodóbbnak bizonyultak, a kétharmaduk válaszolta azt, hogy jelenlegi munkahelyén dolgozna tovább.
A kutatás keretében 1200, országszerte véletlenszerűen kiválasztott felnőtt válaszolt a kérdésekre. A felmérésre 2005. április 29. és május 3. között került sor.