Hetente legalább egy nőt öl meg partnere
Az Amnesty International (AI) idei jelentése szerint Magyarországon továbbra is aggodalomra adnak a részben a romákkal szembeni rendőrségi bántalmazások és a fogva tartás körülményei és továbbra is elégtelen a családon belüli erőszakot elszenvedő nők védelme.
"Továbbra is aggodalomra adnak okot a - részben a romákkal szembeni - rendőrségi bántalmazások és a fogva tartás körülményei. A bántalmazott nők védelme még mindig nem biztosított" - olvasható a Fodor Márk által készített összefoglalóban.
A jelentés Magyarországot érintő része kiemeli, hogy a rendőrség túlkapása legalább egy esetben hozzájárulhatott egy gyanúsított halálához. Egy bolgár férfit tavaly júniusban azért vettek őrizetbe, mert garázdálkodott egy Amszterdamtól Budapestre tartó repülőjáraton. Később szállítása közben a férfi a rendőrökre támadt, akik a szokásos testi kényszert alkalmazva nyakát lefogták, karját hátracsavarták. A bolgár elveszítette eszméletét és kórházba szállítás közben meghalt. A boncolás megállapította, hogy halálát fulladás okozta.
Az AI egy nemzetközi szervezet 2003. évi jelentésére hivatkozva rámutat, hogy Magyarországon az előzetes letartóztatásba vett személyeket gyakran rendőrségi intézményekben tartják fogva néha hónapokig, ahelyett, hogy a jobb körülményeket biztosító büntetés-végrehajtási intézményekbe helyeznék el őket.
Magyarországon hetente legalább egy nőt öl meg partnere - írja a jelentés a Nők a Nőkért Együtt az Erőszak Ellen egyesület által gyűjtött adatokra hivatkozva. Az AI szerint egy 2003 áprilisában elfogadott parlamenti határozat kötelezte a kormányt arra, hogy 2004 márciusáig hozzon törvényt a távoltartásról, és létesítsen menhelyeket a bántalmazott nők számára.
A kormány azonban elmulasztotta ennek és a határozatban foglalt kilenc másik követelménynek a megvalósítását. Az erőszakos párkapcsolatban élő nők védelme továbbra sem megfelelő - teszi hozzá a jelentés.
Az AI tavalyi jelentése aggályosnak találta, hogy sok magyar elmeszociális otthonban a szellemi fogyatékkal élőket rácsos ágyban tartják, holott ez megalázó, embertelen módszer. Az idei jelentés kiemeli, 2004-ben az egészségügyi, szociális családügyi miniszter rendeletben tiltotta meg a hálós ágyak használatát.