2005. május. 22. 11:15 MTI Utolsó frissítés: 2005. május. 22. 11:20 Itthon

Gergényi óv a kardkérdés túldimenzionálásától

A hagyományőrzők túlnyomó többsége békés ember, a kardkérdést nem kell túldimenzionálni - mondta Gergényi Péter, Budapest rendőrfőkapitánya egy vasárnap reggeli televíziós műsorban.

"Ezt nem kell feldimenzionálni" - jelentette ki a főkapitány a Magyar Televízió Nap-kelte című műsorában arra, a roma fiú elleni támadáshoz kapcsolódó kérdésre, hogy "ki menti meg a polgárokat a kardoktól? Hozzátette: "ezek a hagyományőrző fiúk, lányok békés emberek", "nagyon-nagyon tisztességes emberek, 99,99 százalékuk". Két hete Budapesten a 21-es buszon, a Moszkva tér közelében lévő megállóban egy hatfős, katonai jellegű ruhát viselő társaság egyik tagja karddal átszúrt egy 15 éves roma fiút.


A rendőrség péntekre virradóra elfogta a bűncselekményt elkövető, 17 éves, törökbálinti - magát romának valló - szakközépiskolás fiút, aki egy be nem jegyzett hagyományőrző társaság tagjaként társaival éppen harcművészetet gyakorolni igyekezett a Normafához. A főkapitány a vasárnap reggeli műsorban azt mondta: azzal, hogy a BRFK elfogta a tettest, gyakorlatilag pontot tett az ügy végére.

A továbbiak az ügyészségre és bíróságra tartoznak. Arra az újságírói megjegyzésre, hogy bírálták a rendőrséget az ügy felderítésének lassúsága miatt, a főkapitány úgy fogalmazott: "ez a legnehezebben nyomozható ügyek egyike volt". Magyarázatként hozzáfűzte, hogy az elkövető és a sértett között semmiféle kapcsolat nem volt, tehát csak akkor, a buszon találkoztak.

"És ezt a legnehezebb felderíteni, akkor sem csodálkoztam volna, ha fél évig tart a nyomozás" - mondta. A főkapitány megemlítette, hogy azért is volt nehéz a nyomozás, mert bár sokan tartózkodtak az autóbuszon, nagyon kevesen nézték, mi történik, és az elkövetők nem regisztrált csoporthoz tartoztak. A BRFK kizárólag a munkájukkal foglalkozott, nem befolyásolta őket "a nagy sajtónyomás" - fűzte hozzá.

Az újságíró kérdésére, hogyha láncos buzogánnyal sétálna a Margit körúton, és szembe jönne vele egy rendőr, mi történne, a főkapitány azt mondta: a rendőr felszólítaná, hogy hagyja abba a cselekményét. Hozzátette: a fiú a kardot a bűncselekménykor "vitte a gyakorlásra, tokban, normális körülmények között és az más, hogy kialakult egy szóváltás, és sajnos ez lett a vége". Tőrrel, karddal erőszakos cselekményt elkövetni természetesen nem lehet, azt a törvény "abszolút" bünteti - mondta Gergényi Péter.

Hirdetés