2005. május. 02. 11:39 MTI Utolsó frissítés: 2005. május. 02. 12:23 Itthon

Ciánper: jelentősen vissza kell fogni a kitermelést

A tiszai ciánkatasztrófa miatt beperelt romániai Transgold SA-nak 85 százalékkal vissza kell fognia termelését – erről döntött ideiglenes intézkedés formájában a Fővárosi Bíróság a ciánper hétfői tárgyalásán.

Szecskay András, a magyar állam jogi képviselője az MTI-nek kijelentette: ez a bírósági intézkedés az első jelentős lépésnek tekinthető a négy éve zajló jogi eljárásban. Az ügyvéd megjegyezte: a termelési kapacitás visszavétele azonnali hatályú, függetlenül attól, hogy az aranybányát üzemelő vállalat fellebbez-e az intézkedés ellen.

Amennyiben a társaság önkéntesen már keddtől nem fogja vissza termelési kapacitását 15 százalékra, akkor azt a román-magyar jogsegély egyezmény alapján a romániai igazságügyi minisztériumnak kell kikényszerítenie.

Az ügyvéd kifejtette, hogy a felperes magyar állam az ideiglenes intézkedést nem először kérelmezte, ám azt eddig a bíróság megfelelő szakértői vélemények hiányában nem hagyta jóvá. "Most a szakértői véleményekre tekintettel a bíróság valószínűsítettnek látja azt, hogy veszélyhelyzet állhat fenn" - mondta Szecskay András.

Nem született továbbra sem döntés arról, hogy a 2000. évi katasztrófát illetően a román cég felelősségét a magyar vagy a román joganyag alapján bírálják-e el.

Ifkovics József, az alperes ügyvédje a tárgyaláson továbbra is fenntartotta azt a véleményét, hogy az öt évvel ezelőtti baleset vis maior helyzetben következett be, azaz az akkori rendkívüli időjárási körülmények miatt nem terheli felelősség a társaságot.

A négy éve tartó polgári perben 2000. január 30-án bekövetkezett környezetszennyezési katasztrófa miatt 28,6 milliárd forintot és annak kamatait követeli Magyarország az AURUL SA-ból időközben Transgold SA-vá alakult cégtől.

A bíróság a ciánper következő tárgyalási fordulóját október 24-25-re tűzte ki.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.