Norvég reakciók a debreceni botrányra
Elszigetelt, egyedi esetnek nevezte Ansgar Gabrielsen norvég egészségügyi miniszter a debreceni orvosi egyetem anatómiai intézetének bonctermében norvég diákok által végrehajtott engedély nélküli boncolásokkal, illetve az emberi szervek kicsempészésével kapcsolatos ügyet.
A miniszter az egyik tekintélyes oslói lapnak, a VG-nek nyilatkozott. A miniszter - mint arról Kuti László, az oslói magyar nagykövetség tanácsosa, egyben sajtóattaséja tájékoztatott - hasonlóképpen foglalt állást egy korábbi nyilatkozatában is, ugyanakkor nyomatékosan felhívta a figyelmet a norvég orvosképzés etikai normái erősítésének szükségességére.
Ansgar Gabrielsen ugyanakkor kilátásba helyezte azt is, hogy norvég részről kapcsolatba kívánnak lépni a magyar partnerekkel az ügy teljes kivizsgálása érdekében.
Az ügy kipattanása óta elhangzott norvég hivatalos állásfoglalások - köztük a miniszteri nyilatkozat, továbbá a különböző orvosi oktatási intézetek nyilatkozatai - általánosságban elfogadhatatlannak nevezték a történteket, mindamellett rávilágítottak azok etikai-erkölcsi tanulságaira is.
A sajtóattasé szerint ezt emelte ki csütörtöki nyilatkozatában a Norvég Orvosi Kamara is, megtoldva mindezt egy ötlettel, nevezetesen azzal: megfontolás esetén fel lehetne kérni a debreceni egyetemet arra, hogy a diploma mellé egy különleges igazolást is adjanak. Ez az igazolás a kamara elképzelése szerint külön is hangsúlyozná, hogy a végzett orvos megfelel a szakmájával szemben támasztott emberi-etikai követelményeknek.
A norvég kereskedelmi televízió, a TV2 által vasárnap este sugárzott több mint tízperces riport óriási médiavisszhangot váltott ki az országban. A legnagyobb országos napilapok, köztük az Aftenposten és a VG hétfő óta ha nem is első oldalas tudósításokban, de általában a külpolitikai részben foglalkoztak a debreceni egyetemen történtekkel, és hasonló visszhangot váltott ki az ügy a Norvégiában hatalmas befolyással rendelkező helyi sajtóban is.
Kuti László szerint a komolyabb lapok higgadtabban elemezték a történteket, és inkább annak tanulságaira hívták fel a figyelmet, míg a bulvársajtó - jellegéből fakadóan - az ügy különlegességét, hátborzongató voltát hangsúlyozta. Bő terjedelemben foglalkozott a témával az NTB norvég hírügynökség, amelynek anyagait mintegy negyven lap, illetve tévé- és rádiócsatorna veszi át.
A magyar nagykövetség tanácsosa fontosnak és tanulságosnak nevezte: a visszhangok keretében egyetlen egy utalás sem hangzott el, amely a debreceni egyetemen történteket a magyar felsőoktatásra általában jellemző ügyként ábrázolta volna.