Vitára alkalmas az "Apró-Gyurcsány"-bizottság ügye
Általános vitára alkalmasnak találta az "Apró-Gyurcsány érdekkör meggazdagodását" vizsgáló bizottság felállítására irányuló javaslatot szerdai ülésén az Országgyűlés ügyrendi bizottsága. Szijjártó Péter (Fidesz) javaslatát hét igen és három nem, valamint egy tartózkodó szavazat mellett fogadták el a képviselők.
A vizsgálat fő tárgya, hogy a kormányfő cégei milyen kapcsolatban álltak, vagy állnak az állammal, vagyis vagyongyarapodásában milyen szerepet játszottak állami forintok - közölte a fideszes képviselő a testület ülésén. Szijjártó elmondta, a miniszterelnök vagyona tavaly 100 millió forinttal, tavalyelőtt 83 millió forinttal gyarapodott, felesége pedig nem tett vagyonnyilatkozatot. Közölte, hogy a balatonőszödi kormányüdülő, vagy a Szalay utcai, egykor a Miniszterelnöki Hivatal tulajdonában lévő ingatlan eladásáról szóló dokumentumok mind a mai napig nem kerültek nyilvánosságra.
A szocialista Avarkeszi Dezső úgy vélekedett: megalapozatlan állításokat, prekoncepciókat tartalmaz a bizottság felállítására vonatkozó határozati javaslat, így annak átdolgozására tett javaslatot. A szintén MSZP-s Wiener György (MSZP) azt mondta: az előterjesztés több kérdése túlterjeszkedik a közszereplők körén, valamint jogi értelemben nem létezik "Apró-Gyurcsány" érdekkör. Szijjártó Péter közölte: az "Apró-Gyurcsány érdekkör" a gazdaságban elterjedt fogalom, világosan értelmezhető kifejezés a közéletben és a gazdaságban. Salamon László, a testület fideszes alelnöke az Orbán-család anyagi gyarapodását vizsgáló bizottságra utalva azt kérdezte, vajon Orbán Viktor volt kormányfő kiskorú gyermekei, vagy felesége közszereplőnek minősülnek-e.
Szijjártó Péter szerint bebizonyosodott, hogy a szocialisták is megosztottak ebben a kérdésben, hiszen két MSZP-képviselő igennel szavazott, másik kettő viszont elutasította a kezdeményezést. A szocialisták is belátták, hogy igenis meg kell vizsgálni az Apró-Gyurcsány érdekkör meggazdagodásának titkait, hiszen ebben közpénzek játszottak szerepet és számos esetben közvagyon vált
magánvagyonná - hangsúlyozta a fideszes politikus. Egyúttal reményét fejezte ki, "hogy semmifajta trükkel nem készülnek a szocialisták", és a vizsgálóbizottság valóban létrejöhet.