2005. március. 26. 11:58 Magyar Rádió Online Utolsó frissítés: 2005. március. 26. 12:14 Itthon

Arany után kutatnak a szemétben a hatvaniak

Harminchat települést érintő elektronikai hulladékgyűjtést szervezett a Hatvani Környezetvédelmi Egyesület. Egy tonna elektronikai hulladékban körülbelül 10 deka, tehát 100 gramm ipari minőségű arany található.

Nagyon nagy sikere volt a programnak a településeken, pozitív volt a fogadtatás és nagyon sok elektronikai hulladékot és akkumulátort gyűjtöttek össza az aktivisták. Egészen pontosan 40 tonna elektronikai hulladékot és 5-6 tonna akkumulátort.

Az összegyűjtött elektronikai hulladékot Gyöngyösön, Hatvanban és Gödöllőn ideiglenesen tárolják, majd folyamatosan elszállítják az ország egyik legnagyobb eletkronikai hulladékfeldolgozó cégéhez, ahol ledarálják a hulladékot és külföldre szállítják. Ott kiveszik belőle azokat a még hasznosítható és drága alapanyagokat, amelyek jelentős mennyiségben vannak ezekben az elektronikai hulladékokban. Arany, ezüst, réz található ezekben a készülékekben.

Egy tonna elektronikai hulladékban körülbelül 10 deka, tehát 100 gramm ipari minőségű arany található. Ha idehaza csak ezt vonnák is ki belőle, már nyereséges volna az üzlet.

A Hatvani Környzetvédelmi Egyesület a begyűjtés után kap valamennyi pénzt a hulladék után, de számukra sokkal nagyobb haszon az, hogy ezek a hulladékok nem kerülnek ki a természetbe. A gyűjtésből befolyt összeg éppen arra elég, hogy a program során felmerülő költségeket rendezzék és fedezzék azoknak a vállalkozóknak, szállítmányozó cégeknek, akik üzemanyagköltségben behordják az e-hulladékot a központi gyűjtőhelyekre.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.