2005. február. 17. 19:04 MTI Utolsó frissítés: 2005. február. 17. 19:04 Itthon

Megtorpanás volt 2003 a romáknak

A cigányság életében a látványpolitizálás és a megtorpanás éve volt a 2003-as év. Megfogalmazódtak programok, de lényegi lépések nem történtek, sőt a magyarországi roma lakosság helyzete inkább romlott - mondta Törzsök Erika, a Cigánynak lenni Magyarországon című kötet szerkesztője a könyv bemutatóján.

"A kormányzati struktúrában 2003-ban folyamatosan kereste a helyét a roma politika kezelése, és elindult valóban egy új szemléletű program, a gondot viszont az jelentette, hogy a programot csak teljes feladat- és forráskoncentráció segítségével lehetet volna megvalósítani, ehhez azonban hiányzott a politikai akarat" - mondta Törzsök Erika, az Európai Összehasonlító Kisebbségkutatások Közalapítvány (EÖKK) kuratóriumának elnöke, a Cigánynak lenni Magyarországon című könyv szerkesztője.

Törzsök elmondta, hogy "győzött a politikában az esélyegyenlőségi minisztériumon belül a cigánykérdés, pedig nincs szemlélet, ez az elv eleve eredménytelenségre kárhoztat minden olyan intézményt és programot, amely kifejezetten csak a romákat célozza meg". Ezért is neveztük ezt az évet a látványpolitizálás és a megtorpanás évének, mert ugyan megfogalmazódott a program, de ennek a szemléletnek a következtében természetszerűen lényegi lépésekre nem került sor, "sőt azt mondhatjuk, hogy a 2003-as év során az 500-600 ezres roma lakosságnak a helyzete inkább romlott mint javult" - mutatott rá a kuratóriumi elnök.

Törzsök szerint kormányról kormányra haladva talán most látni először esélyt arra, hogy komolyan szembenézzenek a problémával, ennek pedig az az oka, hogy a roma populáció jelentős mértékben befolyásolhatja a választások végeredményét - magyarázta a könyv szerkesztője. Az EÖKK által megjelentett kötetben a szerzők bemutatják az adott év romákat érintő fontosabb eseményeit, országos reprezentatív kutatások tükrében a cigányság élethelyzetének változásait, valamint a romapolitika sarokpontjait és finanszírozását.

Göncz Kinga ifjúsági, családügyi, szociális és esélyegyenlőségi miniszter a könyvbemutatón "kiútként" jelölte meg, hogy "olyan komplex programok épüljenek föl, amelyek nem feltétlenül roma programok, viszont nyilvánvalóan azokat a területeket célozzák meg, azokat a társadalmi csoportokat, amelyek halmozottan vannak hátrányos helyzetben".

 

Hirdetés
Itthon Bábel Vilmos 2024. november. 28. 17:21

A Tiszának rengeteg pénzre van szüksége

Magyar Péteréknek milliárdok kellenének a 2026-os kampányra, ha tartani akarják a lépést riválisaikkal. A szükséges pénzt csak adományokból tudják összeszedni, az államtól nem fognak kapni. A magyar elit nagy része az államtól függ, és nem fog oldalt váltani, ha nem biztosak abban, hogy nemsokára másnál lesz a kasszakulcs. Magyarék feladata: jó befektetésnek kell látszani. Szombaton jön ki a párt friss átláthatósági jelentése, és kiderül, hogy az elmúlt hónapokban ez mennyire sikerült nekik.