2005. január. 28. 15:28 MTI Utolsó frissítés: 2005. január. 28. 15:31 Itthon

Leépítés a honvédségnél

Létszámcsökkentéssel járó szervezeti átalakítás kezdődik a Honvédelmi Minisztériumban (HM) és a háttérintézményeknél; a szervezeti átalakítás nem érinti a Magyar Honvédség alakulatait és az ott szolgálók létszámát - mondta a szaktárca közigazgatási államtitkára.

A két éven át tartó átalakítás a Honvédelmi Minisztériumot és a Honvéd Vezérkart, illetve a minisztérium közvetlen alárendeltségébe tartozó szervezeteket érinti, összesen mintegy 3.500 embert. Fapál László az érintett szervezetek közé sorolta egyebek között az Összhaderőnemi Logisztikai és Támogató Parancsnokságot, az Összhaderőnemi Hadműveleti Központot, és a Budapesti Helyőrségparancsnokságot is.

Az államtitkár ismertetése szerint megvizsgálják, hogy hol vannak felesleges párhuzamosságok. A szervezeti korszerűsítés eredményeként megvalósul a szaktárca és a vezérkar integrációja, a jelenlegi 21 helyett például csak 11 főosztálya lesz. A létszámcsökkentés érinti a vezetői - különösen a tiszti - beosztások arányát, sőt a vezérkarban dolgozó tábornokok száma is csökkenni fog.

Az átalakítás két ütemben zajlik majd, az első ez év végéig, a második pedig a következő év végéig tart. Az első ütemben a szaktárca és a közvetlen alárendeltségébe tartozó szervezetek létszáma csökken. A második ütem érinti például a Katonai Felderítő Hivatal és a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem létszámát is.

Az átalakítással 32.500-ról 29.000-re csökken a honvédelmi tárca úgynevezett költségvetési létszáma. A minisztériumban dolgozók létszáma 880-ról 650-re csökken, a hivatalokban és háttérintézményekben pedig összesen 1.400-an fognak dolgozni. A különböző minisztériumi szervezeteknél dolgozók összlétszáma 2.450 lesz, míg a vezérkar alá rendelt szervezeteknél dolgozók létszáma 24.500 fő lesz.

Juhász Ferenc honvédelmi miniszter azt mondta, hogy ez az átalakítás akkor is megtörtént volna, ha idén nem csökken a honvédelmi költségvetés. A létszámleépítésről már egyeztettek a munkaügyi központokkal és a szakszervezetekkel.

A minisztérium későbbi tervei között szerepel, hogy NATO-mintára egy összhaderőnemi-műveleti parancsnokságot hoznak létre.

Hirdetés