Megszüntetnék a nyomozást az orosz államadósság ügyében
Megszüntetné az orosz államadósság lebontása során eltűnt dollármilliók ügyében folytatott nyomozást a rendőrség – értesült a Népszabadság. A 62 millió dollárnak így véglegesen nyoma veszhet, s a felelősök kiléte is örökre homályban maradhat.
A rendőrség hivatalos indoklása szerint azért javasolja a főügyészségnek a nyomozás azonnali megszüntetését, mivel nem sikerült az ügy pontos tisztázásához és a büntetőjogi felelősség megállapításához elegendő bizonyítékot összegyűjteni.
A Népszabadság információi szerint ugyanakkor a háttérben az áll, hogy a nyomozóhatóság megelégelte, hogy rajtuk kívül senki sem óhajtja az ügy felderítését. Mint a lapnak egy kilétét felfedni nem kívánó belső informátor fogalmazott: „Ebben az ügyben a kezdetektől komoly nehézségekbe ütközött még a legalapvetőbb információk összegyűjtése is.”
Mint ismert, a Szovjetuniónak 1990-ben 1,7 milliárd dolláros adóssága állt fenn Magyarországgal szemben, ez 2002-re 467 millió dollárra csökkent. A különbözetet Moszkva áruszállítások formájában fizette ki. Az árukat részben a magyar állam, részben viszont magyar magáncégek „hívták le”, utóbbiak az ellenértéket (vagy annak egy meghatározott részét) a magyar államkincstárba tartoztak befizetni.
Az adósságlebontás során egy 62 millió dolláros tételnek nyoma veszett: az oroszok azt állítják, hogy a tétel áruellenértékét leszállították magyar vállalatoknak, a magyar államkincstárhoz ugyanakkor a pénz soha nem folyt be.
Az ügyet 2003 tavaszán a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal (Kehi) is megpróbálta felgöngyölíteni, nem sok sikerrel. Annyit viszont a Kehi-nek akkor sikerült kiderítenie, hogy az adósságrendezésbe bevont cégek egy része mindmáig nem számolt el szabályosan a magyar állammal. Ám hogy e mögött bűncselekmény van-e, avagy egyszerű üzleti, esetleg számviteli baki, sem a Kehi-nek, sem a rendőrségnek nem sikerült kinyomoznia.