2004. december. 17. 12:44 Utolsó frissítés: 2004. december. 17. 13:01 Itthon

Csökkent a Fidesz előnye decemberben

Három közvélemény-kutató cégnél is csökkent a Fidesz-MPSZ előnye a szocialistákkal szemben. Mindhárom mérés a két nagypárt mellett csak az SZDSZ-nél valószínűsíti, hogy jelenleg átlépéné a parlamenti küszöböt.

A most közölt adatok még nem tükrözik teljesen a népszavazás eredményének következményeit. Mindhárom közvéleleménykutató cég a népszavazási kampány időszakában és közvetlenül utána vette fel az adatokat. A Szonda-Ipsos-nál novemberben 13, december elején 9 százalék volt a Fidesz előnye a pártot választó biztos szavazók körében. A Mediánnal egy hónap alatt 15-ről 8 százalékra zuhant, a Gallupnál lényegében nem változott: 5-ről 4-re csökkent.

Gallup

A teljes választókorú népesség körében december elejére mindkét nagy pártnak fogyott a támogatói tábora. A Gallup december 1. és 9. között végzett felmérése szerint a Fideszt a népszavazást közvetlenül megelőző és követő napokban a felnőtt lakosság 25, a szocialistákat 23 százaléka támogatta.

Az SZDSZ-nek és az MDF-nek egyaránt 2-2 százalék a támogatottsága ebben a körben. Az előző havi méréshez képest megnőtt a pártpreferenciájukban bizonytalanok aránya, sőt, meghaladta a két hónappal ezelőtti igen magas értéket is: most 46 százalék volt.

A valamilyen pártot választók körében a Fideszt 46, az MSZP-t 42 százalék támogatja. A pártot választó biztos szavazók aránya a teljes választókorú népességen belül 34 százalékra csökkent.

A Fidesz és az MSZP biztos szavazóinak aránya közt másfél éve, 2003 nyara óta nem volt ilyen kicsi a különbség (6 százalékpont): a Fidesz a pártot választó biztos szavazók 47, az MSZP 41 százalékát tudhatja maga mögött.

Medián (Oldaltörés)

A népszavazási kampány érdemben nem befolyásolta a pártok támogatottságát, bár a kampány második fele már elsősorban az MSZP-szavazókat mobilizálta - derül ki a Medián decemberi kutatásából, amelyhez az adatokat a népszavazás körüli napokban gyűjtötték.
A népszavazási kampány időszaka egy szempontból hozott változást a pártok közötti erőviszonyokban: az előző hónapban a Fidesz-szavazók részvételi hajlandósága lényegesen meghaladta az MSZP híveiét, decemberben azonban már nem volt különbség a két nagy szavazótábor "aktivitási" szintje között. Ezek a változások minden bizonnyal a népszavazási kampány dinamikájával függenek össze – valószínűsíti a Medián.

A népszavazási kérdésekben november elején még csak a Fidesz-MPSZ álláspontja lehetett egyértelmű a közvélemény számára, így az ellenzéki párt szavazói a többieknél jóval aktívabbak mutatkoztak a népszavazás és egy "most vasárnapi" parlamenti választás tekintetében is. December elejére viszont az MSZP álláspontja is egyértelművé vált, és ennek hatására a szocialista tábor aktivitási szintje beérte a fideszesekét.

A két nagy párt szavazótáborának nagysága azonban érdemben nem változott Gyurcsány Ferenc miniszterelnökké választása óta, és a részvételi szándékok kiegyenlítődése után a pártok támogatottsága az októberihez nagyon hasonlóan alakult. A választani tudó "biztos" szavazók körében a Fidesz-MPSZ 8 százalékkal vezet az MSZP előtt (49, illetve 41 százalék), míg az SZDSZ 5, az MDF pedig 2 százalékon áll.

A felmérést a Medián Közvélemény- és Piackutató Intézet 2004. december 3. és 7. között készítette, az ország felnőtt népességét reprezentáló 1200 fő személyes megkérdezésével.

Szonda-Ipsos (Oldaltörés)

A népszavazási kampányban valamelyest csökkent a Fidesszel szimpatizálók aránya, az MSZP kicsit javított a pozícióján – derül ki a Szonda–Ipsoss a Népszabadságban publikált közvélemény-kutatásából.

Az MSZP-nek a kormányban és a pártban történt változások egy kicsit javítottak a pozícióin. A szocialistákat érintő legfontosabb módosulások az aktivizálódás és önbizalom növekedése voltak. A 2004-es esztendőben végig a Fidesz vezetett az MSZP előtt, előnye az összes választókorú körében átlagosan 7, a részvételüket biztosra ígérő, pártot választók csoportjában 13 százalék. A mostani különbségek (2, illetve 9 százalék) alapján a Szonda-Ipsos szerint decemberben a két párt támogatottsága a 2004-ben szokásosnál közelebb került egymáshoz.

A társadalom legtöbb csoportjában a Fidesznek több támogatója van, mint az MSZP-nek, de az 50 év felettiek, a diplomások és a fővárosiak körében a szocialisták tábora a jelentősebb.

Az év egészét tekintve csak két mérsékelt trendet rajzolható meg a cég szerint: a Fidesztől az elmúlt hónapokban szavazók távoztak, az MSZP-sek pedig ugyanebben az időszakban eltökéltebbé váltak.

Az SZDSZ decemberben a felnőtt népesség átlagosan 3 százalékának támogatását élvezte, ami a biztos pártválasztók körében 5 százalékot ért. Az MDF-nél ugyanez 2, illetve 3 százalék.

Az adatokat 2004. december 4. és 12. között vették fel. A megkérdezettek száma: 1500 fő, akik együttesen az ország 18 éves és annál idősebb lakosságát képviselik.


 

Hirdetés