2004. december. 06. 14:29 MTI Utolsó frissítés: 2004. december. 06. 15:19 Itthon

Megmerevedtek az álláspontok

Abban egyetértenek a politikusok, hogy a határon túli magyarság helyzetének megoldása érdekében "higgadt párbeszédet kell folytatni és tárgyalásokat kell kezdeni".

A Fidesz azt hangsúloyzta, hogy a népszavazáson az igenek kerültek többségbe, az MDF a határon túli magyarok jogviszonyát szabályozó törvény megalkotását sürgette, az SZDSZ a népszavazást kezdeményezők bukásáról beszélt, az MSZP pedig a szülőföld-program támogatására szólított fel, amikor a miniszterelnök hétfői napirend előtti felszólalására reagált a parlamentben.

A népszavazási kezdeményezés elbukott; a kezdeményezők és a támogatók kudarca világos - mondta Gyurcsány Ferenc miniszterelnök. A határon túli magyarság helyzetének megoldása érdekében higgadt párbeszédet kell folytatni és tárgyalásokat kell kezdeni – hangsúlyozták a négy parlamenti párt vezető politikusai.

A népszavazás után szisztematikus munkára, rendszerszerű gondolkodásra van szükség, amire a párt hajlandó - mondta Hiller István MSZP-elnök.  "A programunk egy új, hazafias, új nemzetstratégiát felvázoló program" - tette hozzá.

"Próbáljunk meg összefogni" - mondta  Pokorni Zoltán, hozzátéve, hogy egyetértést kell keresni a kérdésben, mert "a magyar társadalomban nem a félelmek voltak az erősebbek, hanem az összefogásra való képesség".

Kuncze Gábor, az SZDSZ elnöke egyetértett abban, hogy a kérdésben a négy pártnak "le kell ülni higgadtan tárgyalni". A határon túli magyarok problémáira a szülőföldön boldogulást segítő intézkedések, hosszú távon az európai uniós állampolgárság jelent megoldást.

Dávid Ibolya, az MDF elnöke szerint "nekünk ma egy célunk lehet, hogy tudjuk azokat a sebeket ma egy kicsit is gyógyítani, amit okozott ez a népszavazás a határon túli magyarság körében."

Az MDF-frakció szerint a vasárnapi népszavazás eredménytelensége azt mutatja, hogy a rendszerváltás óta a magyar politika a legmélyebb pontra süllyedt - mondta Herényi Károly frakcióvezető. Herényi szerint a népszavazás kimenetele komoly figyelmeztetés volt a választópolgárok részéről. A kétharmadnyi távolmaradó tulajdonképpen azt üzente, hogy nemzetstratégiai kérdésekben nem hajlandó átvenni a parlament vállalt feladatát, és nem hajlandó asszisztálni.

Orbán Viktor, a Fidesz elnöke szerint a népszavazás eredménye tükrében újra kell gondolni a 2005. évi költségvetési törvényjavaslatot. A kettős állampolgárságról és a kórházprivatizációról szóló referendum tapasztalatai azt igazolják, hogy az emberek körében "hatalmas a létbizonytalanság", s minden közéleti kérdést "a létbizonytalanság szemüvegén keresztül" néznek. Orbán szerint a kórházprivatizációval kapcsolatos döntés Budapesten "eredményes volt és sikeres is".
 
Burány Sándor, az MSZP frakcióvezető-helyettese önkritikát vél kiolvasni Orbán szavaiból. A szocialista frakció délelőtti ülésén értékelte a népszavazás tanulságait, és megállapította, hogy a referendumon "a józan ész győzedelmeskedett, a Fidesz pedig politikai vereséget szenvedett" - fűzte hozzá Burány.

Hirdetés