Az országos rendőrfőkapitány szerint nő az agresszió
Mások mellett a romaellenesség megjelenése, a közéleti személyek fenyegetése, az agresszió erőteljesebbé válása jelentett kihívást a rendőrségnek tavaly - mondta Bencze József országos rendőrfőkapitány a rendőrség évértékelő és feladatmeghatározó értekezletén, csütörtökön Budapesten.
A főkapitány elmondta: az extrémizmus, a romaellenesség megjelenése, a közéleti személyek fenyegetése, a zaklatás gyakoribbá válása, a gazdasági válság hatásai, az agresszió erőteljesebbé válása a mindennapokban és a pandémiás helyzet kialakulása jelentett kihívást a rendőrség számára 2009-ben.
Az ország bűnügyi veszélyeztetettsége hosszabb ideje az Európai Unió tagállamainak középátlaga körül mozog, esetenként némileg kedvezőbb is annál. A közvélemény-kutatások pedig azt jelzik, hogy a lakosság többsége megfelelőnek, közepesen jónak, egyesek kitűnőnek érzi a közbiztonságot. Bencze József elmondta: tavaly 394 ezer bűncselekmény vált ismertté, ez 14 ezerrel kevesebb, mint egy évvel korábban. Kétharmaduk továbbra is vagyon elleni bűncselekmény volt.
Bencze József elmondta: tavaly az átszervezés, a szakközépiskolai évek beszámításáról szóló legfelsőbb bírósági döntés hatására többen nyugdíjba vonultak, a 45.447 státusból 43.278 van betöltve, az átlagéletkor pedig 33,8 év, némileg nőtt a korábbiakhoz képest. Az 50 év felettiek száma 246-ra csökkent, az "elvándorlás" 40 év fölött jellemző. A nyugdíjba vonult hivatásosok visszafoglalkoztatására indított programra 160-an jelentkeztek. Egy rendőrre 284 lakos jut, Budapesten 255.
A főkapitány bejelentette: a lakhatási támogatást, amelyet a Budapesti Rendőr-főkapitányságon a tiszthelyetteseknek vezettek be, kiterjesztik az egész országra. Elmondta azt is, hogy a hivatásosok 36 százalékát oltották be a H1N1 vírus ellen. Tavaly beszereztek 19.200 láthatósági mellényt, 1200 gépkocsit (ezzel a rendőrségi gépjárművek átlagéletkora három év körüli lett), 800 millió forintért lövedékálló mellényt. Az idén március-áprilisban 250-300 új sebességmérőt akarnak rendszerbe állítani, továbbá 800 új gépkocsit. Tavaly 4,4 millió túlórát tudtak kifizetni, ez olyan, mintha 2.100 rendőr dolgozott volna a meglévő állományon kívül - tette hozzá, hangsúlyozva, hogy a költségvetés az idén nem ad forrást a tavalyihoz hasonló nagyságú túlóra-finanszírozásra. Kiemelte, hogy hiány nélkül zárták 2009-et, akárcsak az előző kettőt.
2009-ben 394 ezer bűncselekmény vált ismertté, 14.500-zal kevesebb, mint egy évvel korábban, vagyis folytatódott a néhány éve jellemző, mérsékelt ütemű csökkenés. A bűncselekmények harmadát Budapesten és Pest megyében követik el, de bűnügyileg az átlagosnál jobban fertőzött Hajdú-Bihar és Somogy megye is. A bűncselekmények kétharmada továbbra is vagyon elleni volt, de örvendetes, hogy a tulajdonosok nagyobb gondot fordítanak a védekezésre. A közterületi bűncselekmények száma 17,2 százalékkal mérséklődött - ez az elmúlt öt év legkedvezőbb adata -, de az erőszakos, garázda bűncselekményeké csak 2,5 százalékkal csökkent.
A főkapitány kiemelte: több kistelepülésen jelentősen rontja a lakosság szubjektív biztonságérzetét a szabálysértések számának növekedése, továbbá az, hogy egyesek semmibe veszik az együttélési szabályokat, erre a rendőrség fokozott rendőri ellenőrzéssel válaszol.
Több készpénz-helyettesítő fizetési eszközt hamisítottak tavaly, mint egy évvel korábban, és jelentősen nőtt a hivatali visszaélések, vesztegetések, a zaklatások, a sikkasztások, a közfeladatot ellátó és a hivatalos személy elleni erőszakos cselekmények száma, és többen vezettek bódult állapotban, gyógyszer vagy kábítószer hatása alatt.
A személygépkocsi-lopások száma 18 százalékkal csökkent, 12 százalékkal kevesebb volt a betöréses lopás, 11 százalékkal a kábítószerrel visszaélés, a jármű önkényes elvétele, az ittas vezetés, a csalás és a lopás. A külföldi bűnelkövetők száma három százalékkal csökkent, a visszaesők száma 30 százalékkal nőtt. A 60 év feletti bűnelkövetők száma - bér részarányuk nem nagy - nőtt tavaly, de kevesebb a gyermek- és fiatalkorú elkövető. A sértettek száma nem változott jelentősen, 31 százalékkal kevesebb külföldi vált tavaly bűncselekmény áldozatává.
Tavaly 620 ezer szolgálati órában 19 ezer rendezvényt biztosítottak, ebből négyezer volt a gyülekezési törvény hatálya alá tartozó demonstráció. Közlekedési balesetben 18 százalékkal, 179-cel kevesebben haltak meg, mint 2008-ban. Felhívta a figyelmet arra, hogy 1964-ben (amikor 100 ezer gépkocsi volt az országban) többen haltak meg közúti balesetben, mint tavaly. Jelezte: márciustól következetesen fellépnek a gyalogosok, kerékpárosok védelméért. Az ittas vezetőkkel szemben hirdetett zéró tolerancia jegyében 15 ezer vezetői engedélyt vontak be közúti ellenőrzésekkor.
Bencze József az idei év feladataként határozta meg, hogy a rendőrség tovább tudja erősíteni a lakosság bizalmát.