2010. február. 14. 12:25 Utolsó frissítés: 2010. február. 14. 12:32 Társadalom

Bokros Lajos - Ungár Klára szópárbaj

A 2010-es parlamenti választási kampány részeként szombaton Budapesten vívott nyilvános szópárbajt Ungár Klára, a Szabad Emberek Magyarországért (SZEMA) elnökségi tagja és Bokros Lajos, a Magyar Demokrata Fórum miniszterelnök-jelöltje. Az amúgy szórakoztató és kulturált vita szépséghibája, hogy a SZEMA) anyagi okokból – eredeti terveivel ellentétben – nem indul a választáson.

A Népszava főszerkesztő-helyettese, a Klubrádió és az ATV műsorvezetője, Dési János által moderált, közel egyórás vita öt témára fókuszált, jelesül: munkahelyteremtés, egészségügy, nyugdíj, szociális biztonság és cigányintegráció. A vita alapvetően úgy nézett ki, hogy a kihívó fél, Ungár Klára élesen, de bőven a civilizáltság keretein belül szociális érzéketlenséggel támadta az MDF programját, amit Bokros Lajos megvédett, többször is azt vetve ellenfele szemére, hogy nem olvasta azt. A SZEMA programjáról kevésbé esett szó.

A cigányintegrációs témakörben Bokros védte, Ungár támadta a szociális kártya gondolatát Bokros szerint olyan társadalmi ösztönzőrendszert kell működtetni, hogy aki dolgozni akar és tud, az dolgozhasson. A vállalkozókat olyan helyzetbe kell hozni, hogy minél több embert fölvehessenek. Támogatni kell az oktatást, a szakképzést, ami piacképes szaktudást ad. Nem a segélyeknek, hanem a foglalkoztatottságnak kell főszerepet vinnie – vélte.

 

A párbaj résztvevői üdvözlik egymást.
MTI/Kovács Tamás

Ungár szerint amíg „visszatereljük a munkához az embereket, addig sem halhatnak éhen”. Úgy látja: a munkanélküliek egy része hiába részesülne szakképzésben, ugyanis a lakhelyének a közelében nincs munkalehetőség. Szerinte a cigányintegráció összetettebb annál, mint hogy mekkora az adó, sokan fizetik-e és milyen a költségvetés összetétele. Cigányügyben a pozitív megkülönböztetést sürgette – vagyis, kimondatlanul, a polgári jogegyenlőség zárójelbetételét.

A szociális biztonságról Bokros azt mondta: az adórendszer és a szociális rendszer működése „egymás ellentéte”. Az adórendszerben soknak kellene keveset fizetni,  a szociális rendszerben kevesebbeknek  – főleg a gyerekeknek  – kellene  egyenként többet kapniuk. Az MDF kormányfőjelöltje úgy látja: a súlyosan hátrányos környezetből való kiemelkedés egyik eszköze az egész napos általános iskola lehet. Az oktatásban – és mellette az egészségügyben – szerinte versenyre van szükség a színvonal, a hatékonyság növelése érdekében. Mint mondta, az egészségügy nem föltétlenül alulfinanszírozott, de pazarló és rossz minőségű szolgáltatást nyújt. Az egészségügyi hozzájárulás a hálapénz helyébe léphetne.

A szegények finanszírozzák a gazdagok nyugdíját, ugyanis a szegények korán halnak és nem érik meg a nyugdíjkorhatárt. A svéd modell nálunk bevezethetetlen – fejtette ki a nyugdíjrendszerre áttérve Ungár Klára. „A svéd és a magyar modell között az a különbség, mint ami Svédország és Magyarország között” – tette hozzá. „Akkor hozzuk föl Magyarországot Svédország szintjére” – jött Bokros válasza. A svéd modellre való átállás a mai nyugdíjasokat nem, de a mai dolgozókat szerinte kell, hogy érintse. „Aki ma kezd dolgozni, annak nem árt, ha tudja, hogy negyven év múlva is lesz nyugdíja” – szögezte le.

Ungár Klára bírálta a MDF-et, amiért annak programja szerint a nyugdíjasoknak is hozzá kellene járulniuk az egészségügyi kiadásokhoz. „Miért akarjátok azt a réteget a legrosszabb helyzetbe hozni, amely a terheket amúgy is vitte?” – kérdezte. „Azért, mert egyre kevesebb munkavállalóra egyre több nyugdíjas jut” – válaszolta Bokros.

Nem vall-e dilettantizmusra, hogy a SZEMA bő két hónapja még a Jobbik legyőzésére, de minimálisan az Országgyűlésbe készült, most pedig anyagi kihívások miatt nem indul a választásokon – kérdeztük a Fidesz 1990-es főpolgármester-jelöltjétől. „Lehet, hogy arra vall. Lehet, hogy a pénzgyűjtést nem kezdtük el időben” – felelt Ungár. „Húszmillió forint hiányzik” világosította föl a hvg.hu-t az egykor fideszes, utóbb SZDSZ volt országgyűlési képviselőnő. Hozzátette: két hónapja tele volt a padlás anyagi ígéretekkel, melyeket aztán az ígérők nem tartottak be. Az anyagi gondok ellenére Borsod-Abaúj-Zemplén megye 7. választókerületében, Kazincbarcikán valószínűleg jelöltet indít a SZEMA, mégpedig önállóan – hangsúlyozta Ungár. „Emellett reményeink szerint lesz olyan független jelölt, akit tudunk támogatni; erről hadd nyilatkozzam később” – mondta. A SZEMA testületileg egyetlen más pártot sem támogat az áprilisi választáson. Arra a kérdésre, hogy ő kire szavaz, Ungár úgy reagált: „Pillanatnyilag azt tudom, hogy kire nem. Az MSZP-re, a Jobbikra, a Fideszre és az MDF-re biztos, hogy nem. Lehet, hogy érvénytelenül szavazok, de az is lehet, hogy az LMP-re”.

Nem gondolja-e, hogy ez a vita jelentősen csökkenti Orbán Viktor vele való vitatkozási kedvét? – kérdezte a hvg.hu Bokros Lajostól. „Nem tudom, ezt tőle kell megkérdezni” – felelt a volt pénzügyminiszter. Bokros mindenesetre nem bánja, hogy elfogadta Ungár Klára kihívását. „A társadalom megérdemli, hogy minden párt, minden program egyenlő eséllyel megjelenjék a vitában, mert abból tanul az ember és abból lesz a demokrácia.”

Amennyiben az MDF bevezetné a nyugdíjasok számára a kötelező egészségügyi hozzájárulást, akkor az miért csak egy jelképes összeg lenne? – kérdezte a vitában elhangzottakkal kapcsolatban portálunk a volt pénzügyminisztertől. „Azért jelképes, mert van társadalmi szolidaritás. Ezt a nagyon fontos társadalmi közérzületet ki kell alakítani a jelenlegi kényszerszolidaritás helyett. Jobb az, ha mindenki világosan látja, hogy nincs ingyen ebéd: az egészségügynek óriási és növekvő költségei vannak.” Az MDF miniszterelnök-jelöltje igennel felelt a hvg.hu azon kérdésére, hogy van-e párhuzam a nyugdíjasok számára is kötelező egészségügyi hozzájárulás és az 1995 szeptemberében – a Bokros-csomag részeként – bevezetett havi kétezer, vagyis már akkor is jelképes összegű tandíj között. „De a párhuzamot nem akarom túlhangsúlyozni. Tandíjat csak azok fizettek, akik a szolgáltatást igénybe vették. Feltéve, hogy vannak egészséges nyugdíjasok, a nyugdíjasok közösségénél fönnmarad a biztosítási elv” – hangsúlyozta a szabadelvű-konzervatív politikus.

Szegő Péter

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?