A civilek szerint most az EU-n a sor.
"A magyar kormány hadjáratot folytat a nem kormányzati szervezetek ellen. A rendőrség civil szervezetek aktivistáinak irodáit kutatta át. Orbán 'illiberális nemzetállamában nincs helye a kritikának'" – írja a Spiegel Online, amely a reggeli órákban vezető helyen közölte Keno Verseck írását. A cikk részletesen beszámol a kormány NGO-ellenes lépéseiről, amelyek indoklása erősen emlékezteti a lapot az orosz elnök "a civilek külföldi ügynökök"-retorikájára, azzal a különbséggel, hogy mindez az Európai Unió közepén történik.
A cikk felidézi, hogy a Fidesz már tavaly "külföldi kenőpénzek" elfogadásával vádolt meg NGO-kat, Lázár János pedig májusban "problémás civil szervezetekről" készíttetett feketelistát. Orbán Viktor végül július végén, elhíresült tusnádfürdői beszédében nevezte "külföldről fizetett politikai aktivistáknak" a civeleket, akiket külföldi érdekkörök arra akarnak felhasználni, hogy "befolyást szerezzenek a magyar államéletben." Így történhetett meg, hogy a hét elején készenléti rendőrök jelentek meg az Ökotárs alapítvány és a DemNet irodáiban, állítólagos hűtlen kezelés és illegális hitelnyújtás miatt.
"Úgy gondolom, egyértelműen politikailag motivált akcióról van szó, ugyanis egyetlen, a kormányzat által velünk szemben hónapok óta emelt vád sem igazolódott" – nyilatkozta a német lapnak Móra Veronika, az Ökotárs vezetője. A TASZ ügyvezetője, Kapronczay Stefánia pedig annak tudja be a rendőri fellépést, hogy "az NGO-k azon kevés, még megmaradt szervezetekhez tartoznak, amelyek még képesek tenni a demokrácia védelméért".
A cikk szerint a magyar civilek képviselői a hét eleji razziákat egy, "a civil társadalom elleni nagyobb repressziós hullám kezdetének" tartják. Kapronczay Stefánia úgy látja, most az EU-n a sor: "Brüsszelnek nem szabad tovább hallgatnia az ország putyinizálódásáról".