Orvosok Szövetsége: "Nincs újabb négy évünk a várakozásra"
Az Alapellátó Orvosok Országos Szövetsége (FAKOOSZ) nemzeti konzultációt sürget, szerintük ugyanis a kormányprogram nem megmenti az egészségügyet, hanem újratermeli a kórházak adósságait.
A FAKOOSZ hétfői közleményét eljuttatta a miniszterelnöknek, a kormánynak és az országgyűlési képviselőknek is. Ebben kifejtik: "Ismert, hogy mennyi forrást vontak el az ágazatból, ismert, hogy milyen forrásigénye van a várólisták megszüntetésének, jeleztük, számításokkal alátámasztva, milyen módon őrizhető meg a legnagyobb betegelégedettségnek örvendő alapellátás, rajta keresztül az orvosi hivatás társadalmi beágyazottsága".
Szerintük a fiatal orvosok nem is akarnak Magyarországon pályát kezdeni, a középgeneráció egzisztenciális gondok,a nyugdíjas korban lévők pedig fizikai állapotuk miatt nem képesek a jelenlegi körülmények között hosszú távon dolgozni. Számukra a lehetőségek: a külföldi munkavállalás, a közalkalmazotti jogviszonyba visszatérés, a nyugdíjba vonulás, valamint a pályaelhagyás.
A FAKOOSZ kéri, hogy a költségvetési törvénytervezetben az orvosok is kerüljenek abban a sorba, amelyben a bruttó 360 ezer forintos garantált havi bérű bírák, ügyészek és a jogsegélyszolgálatok szerepelnek. "Nem kérünk többet, mint szakképzettségünk és tudásunk, felelősségünk legalább azonos elbírálását". Közleményükben leszögezik:"nincs újabb négy évünk a várakozásra".
Az MTI egy másik orvosszövetség, a Falusi Körzeti Orvosok Országos Szövetsége vasárnapi közleményét ismerteti. Szerintük a javaslatban a 2010. májusi kormányprogrammal ellentétben nem szerepel az alapellátás a prioritásként kezelt területek között, csupán a háziorvosok számára különösebb jelentőséggel nem bíró, úgynevezett egészségipar fejlesztése az, amelyet a kiemelt célok közt felsorol a kormány.