Veres Margit balmazújvárosi polgármester még jegyzőként 2012 végén négyszemközt átvett 5 millió forint készpénzt egy vállalkozótól, akinek a cége éppen aznap kapott 180 milliót a helyi önkormányzattól. A jegyző a pénzt másnap szintén négyszemközt átadta Tiba István akkori polgármesternek. Veres Margit csütörtökön állt bíróság elé hivatali vesztegetés miatt a Debreceni Törvényszéken, Tiba Istvánt viszont még csak ki sem hallgatta az ügyészség – írja a Népszabadság. A polgármester védője Lázár János meghallgatását javasolta az ügyben.
A Központi Nyomozó Főügyészség vádirata szerint Veres Margit egy 450 millió forintos állami támogatást 2012-ben jegyzőként úgy tálalt a városi képviselőknek, mintha abból 180 milliót céltámogatásként kizárólag arra a rendezvénycsarnokra lehetne fordítani, amelyet az ügyben érintett vállalkozó, a másodrendű vádlott cége kezdett építeni Balmazújvároson. A pénzt bármilyen más önkormányzati feladatra is el lehetett volna költeni – emlékeztet a lap.
A vállalkozó Veres Margitnak 2012. december 21-én este 5 millió forint készpénzt adott át, amelyből az asszony a vádirat szerint megtartott 450 ezer forintot. A vállalkozó az akkori jegyzőre ruházta át az egyik cégéhez tartozó autó tulajdonjogát is, amiért Veres Margit csak papíron fizetett.
„Vegyen ki belőle 400-at”
Erkölcsileg rendben van, hogy Tiba István balmazújvárosi polgármester „magánszemélyként” 5 millió forintot kap kölcsön K. Sándor vállalkozótól éppen aznap, amikor a polgármester előterjesztésére a város képviselő-testülete 180 millió forint támogatást ítél meg a vállalkozó cégének? Mi az oka annak, hogy a magánszemélyként kapott kölcsönt nem ő veszi át, hanem Veres Margit, a város akkori jegyzője? – egyebek mellett ezekre a kérdésekre próbált választ kapni a bíró Veres Margit büntetőperének első napján.
A bíróság előtt Veres Margit elismerte, hogy a vállalkozótól négyszemközt átvett egy borítékot, amelyben pénz volt, és elismerte azt is, hogy azt másnap négyszemközt átadta Tiba István polgármesternek, aki most fideszes parlamenti képviselő.
Egy titkos adatgyűjtés során készült hangfelvétel szerint Tiba István javasolta neki, hogy „vegyen ki belőle 400-at”. A bíróság megkérdezte a polgármestert, hogy miért volt erre szükség.
Veres Margit szerint korábban Tiba arra kérte, hogy a saját fizetéséből fizessen ki több százezret a város sportcégének. Állította: ő maga lényegében Tiba Istvánnak adott kölcsön 400 ezer forintot azzal, hogy a saját pénzéből egyenlített ki bizonyos önkormányzati kötelezettségeket. Máskor is adott kölcsön a polgármesternek, előfordult, hogy több milliót is, de erről nem írtak szerződést, mert megbíznak egymásban – tette hozzá. A 400 ezer forint ide-oda adásáról sem írtak papírt.
Megkérdezte a bíró azt is, hogy ha városi célra kellett a pénz, akkor azt Tiba miért magánszemélyként kérte kölcsön a vállalkozótól, és miért egy nőt küldött érte, méghozzá az esti órákban, Veres Margit azt mondta: ez nem volt szokatlan, máskor is előfordult, hogy a polgármester saját pénzéből fizetett ilyen célokra.
Nincs ebben semmi különös
Veres Margit vallomásából a tudósítás szerint az derült ki, hogy ő szerinte nem követett el bűncselekményt, nem vezette félre a képviselőket, lényegében mindenre a polgármester kérte meg. Mivel megbízik Tibában és az érintett vállalkozóban is, a kéréseket nem találta különösnek. Beszélt arról is a bíróságon az azóta polgármesterré választott jegyző, hogy tudomása szerint Tiba István korábban is kapott többmilliós kölcsönt a vállalkozótól.
Készpénzes autóvásárlás, átutalással
A bíró megemlítette azt a hangfelvételt is, amelyen Tiba István Veres Margittal beszélgetve arra utal, hogy a jegyző a vállalkozótól ingyen, ajándékként választhat autót. A vádlott és védője védekezése ezzel kapcsolatban az volt: a vállalkozó a Németországból behozott autót beszerzési áron adta tovább, nem keresett rajta, így Veres Margit szinte ajándékként jutott hozzá a kocsihoz.
Veres Margit azt mondta: az autót a saját pénzéből fizette ki, nem igaz a vád azon állítása, hogy az adásvételi szerződés fiktív volt.
A bíróság megkérdezte tőle, hogy jogi végzettségű emberként vajon tudja-e, hogy tanú is kellett a szerződés aláírásához. A polgármester erre igennel felelt, de arra már nem tudott választ kapni, hogy kik voltak az adásvételi szerződés tanúi, és ott voltak-e a szerződés aláírásakor. Arra sem tudott magyarázatot adni, hogy ha készpénzben fizetett az autóért, akkor a számlára miért írtak átutalást. Azt állította: a számlát alig nézte meg, nem emlékszik az autó megvásárlásának és kifizetésének pontos körülményeire.
Vállalkozó: én tisztességes vagyok
A másodrendű vádlott vállalkozó nem tett vallomást, de állította: ártatlanul hurcolták meg, ő tisztességes ember. Elhangzott, hogy nemcsak egy 5 milliós, de korábban egy 4 milliós kölcsönt is adott Tibának, kamatot nem kért, és szigorú határidőt nem szabott meg.
Lázár meghallgatását is javasolják
Ujj Péter ügyvéd, Veres Margit védője rejtélyesnek nevezte, hogy az ügyészségen eddig nem hallgatták meg Tiba Istvánt, ezért indítványozta a politikus kihallgatását.
Azt is mondta: a 450 milliós állami támogatás miatt tanúként javasolja kihallgatni Lázár Jánost, a Miniszterelnökséget vezető minisztert is, mert ez szerinte tisztázhatja Veres Margit szerepét.
Tiba István a lapnak nem nyilatkozott, azt mondta, hogy a bíróságon majd tanúskodik. Tiba vagyonnyilatkozatában egyébként nem szerepelnek azok az összegek, amelyeket állítólag kölcsön kapott a vállalkozótól – jegyzik meg a cikkben.
A tárgyalás február 25-én a titkos adatgyűjtés során keletkezett felvételek lejátszásával folytatódik, február 26-án pedig Tiba Istvánt hallgatják ki tanúként.