A rendőri korrupciós ügy gyanúsítottjait a hvg.hu információi szerint a budapesti bűntetés-végrehajtási intézetekből vidéki börtönökbe szállítják, egymástól minél messzebb helyszínekre a szerdai nap folyamán. Az ügyészség szerint így akadályozható meg, hogy az előzetesben lévők összebeszéljenek. Kalmár Tamás ügyvédje a hvg.hu-val azt közölte, a gyanúsítást a hatóság nem tette részletesebbé.
A hvg.hu értesülései szerint a másfél hónapja kipattant rendőri korrupciós ügy gyanúsítottai közül az éjszaka császáraként számon tartott V. Lászlót Kaposvárra, Kalmár Tamást, a BRFK volt közrendvédelmi főosztályvezetőjét pedig Nyíregyházára vitték át. A Központi Nyomozó Főügyészség Kalmár Tamás védőjének, Arató Györgynek ezt a lépést azzal indokolta, hogy így a gyanúsítottakat egymástól jopbban el tudják különíteni és méginkább megakadályozható, hogy összebeszéljenek.
Arató György a hvg.hu-nak elmondta, az ügyésszel közölte, nem hiszi el az elkülönítésről szóló indokot, mivel azt akár egy bv intézeten belül is meg lehet oldani. "A védencemet gyakran látogatom, komoly és intenzív munkával készítjük elő a védelmet, bár a gyanúsítás szövege meglehetősen általános, megpróbálunk a legapróbb részletekbe menően felkészülni. Ezzel kapcsolatosan nem mindegy, hogy budapesti bv intézetbe megyek hetente többször vagy a Budapesttől 240 kilométerre lévő Nyíregyházára kell utaznom" - mondta Arató György.
Szerinte és ezt az ügyésszel is közölte, a valós ok nem lehet más, mint a védelem munkájának jelentős mértékű megnehezítése. "Más indokot nem tudok elképzelni, mert még a magyarországi büntetésvégrehajtási rendszer sem lehet annyira pocsék, hogy ne lehessen elkülöníteni a gyanúsítottakat. Budapesten egyébként négy bv-intézet is van, ahol őriznek előzetesen letartóztatottakat, ez is mutatja, hogy az elkülönítésre vonatkozó ügyészi álláspont mennyire nem hihető."
A gyanúsítás nem lett konkrétabb
"Múlt hét pénteken hallgatták ki védencemet újra, a gyanúsítás szövege nem változott, így konrétabb sem lett" - mondta az ügyvéd -, "ennek ellenére a kihallgatás során védencem részletesen elmondta a szórakozóhelyek ellenőrzésének a rendjét és módszereit és több a gyanúsításban szereplő állítólagosan "V. László megrendelésére vegzált" szórakozóhely vonatkozásában is feltárta, hogy ezeket a szórakozóhelyeket melyik társhatóság és milyen okból ellenőrizte teljesen jogszerűen. Bizonyítási indítványokat is tettünk, bár a korábbi bizonyítási indítványainkra sem kaptunk még választ."
Az ügyészségnek ezt az eljárását rendészeti területen jártasak a hvg.hu-nak azzal magyarázták, hogy a hatóság így akarja nehezíteni a kapcsolattartást a védőkkel és a rokonokkal. "Így alkalmaznak egyfajta pszichikai kényszert, és próbálják meg szóra bírni az előzetes letartóztatásban lévőket" - mondták. Szerintük az ügyészség összebeszélésre vonatkozó indoka nevetséges, hiszen a gyanúsítottak el voltak zárva egymástól.
Taktikának mondták azt is nem rég, hogy a hat gyanúsítottat közül V. László bizalmi embere, V. István házi őrizetbe került. A hvg.hu által megkérdezett volt és jelenlegi rendőrök úgy vélték, a Központi Nyomozó Főügyészség arra kíváncsi, hogy ki lép kapcsolatba V. Istvánnal. Amennyiben így van, azt elhibázott lépésnek tartják, mert nyilván – mint közölték – a férfival most senki sem találkozik szívesen.
Cs. B.