Józsefvárosi irodafoglalás: két embert figyelmeztetett a bíróság
Figyelmeztetésben részesített a Pesti Központi Kerületi Bíróság csütörtökön két férfit, akik részt vettek tavaly novemberben a józsefvárosi polgármesteri hivatalban tartott "ülősztrájkban"; ellenük - és 21 másik ember ellen - jogszerű rendőri intézkedéssel szembeni engedetlenség miatt indult eljárás.
A bíróság egymást követően tárgyalta a két férfi ügyét és mindkét esetben határozatával hatályban tartotta a korábban hozott végzéseit. A VIII. kerületi közintézménynél tavaly november közepén a Város Mindenkié csoport aktivistái tüntettek a hajléktalanokat érintő intézkedések ellen, majd az ügyfélfogadási időt kihasználva több tucatnyian betódultak a polgármesteri titkárságra és leültek a földre. Az ügyfélfogadási idő lejárta után a rendőrök többször távozásra szólították fel az érintetteket, akik ennek nem tettek eleget. Az ügyben ezért 23 embert vontak szabálysértési eljárás alá, s most két résztvevő esetében hoztak döntést.
A két férfi ügyében eljáró bíró elmondta, a két férfi elismerte a cselekmény elkövetését, ezért a bíróságnak a büntetés kiszabásáról kellett döntenie. Rácz János leszögezte: a bíróság és a rendőrség nem a demonstráció célját bünteti, hanem azt, hogy a tüntetést követően az érintettek a többszöri rendőri felszólítás ellenére nem hagyták el a helyszínt. Közölte, a tüntetés után a tiltakozók "némán és passzívan a helyszínen maradtak", innentől kezdve "a jogtalanság talajára helyezkedtek", és ezt követően a rendőri intézkedés jogszerűségéhez kétség sem férhet.
Rácz János elmondta, a cselekményért 50 ezer forint pénzbírság is kiszabható, de a két férfi esetében a beismerés, az alkalmi elkövetés miatt a bíróság nem látta szükségét büntetés kiszabásának. A figyelmeztetés szükséges és elégséges ahhoz, hogy hasonló cselekmények elkövetésétől visszatartsa a két férfit - tette hozzá.
Az egyik férfi - mint a bírónak elmondta - hajléktalanként alkalmi munkákból él, korábban rendőr volt. Közölte, a novemberi esetkor a tiltakozását szerette volna kifejezni; azt sérelmezte, hogy hajléktalan embereket büntetnek, amelynek Kocsis Máté (Fidesz-KDNP) polgármester, országgyűlési képviselő volt "a kezdeményezője".
A két férfi védelmét ellátó ügyvéd a tárgyalások során az eljárások megszüntetését indítványozta, mert szerinte nem volt jogalapja a rendőrségi intézkedésnek. A védő, aki egyébként a Társaság a Szabadságjogokért ügyvédje, az MTI-nek elmondta, az ügyben 23 ember ellen indult eljárás; a rendőrség szabálysértési határozata ellen kifogást emeltek, majd a bíróság tárgyalás nélkül végzést hozott, ezt követően kértek tárgyalást, amelyet először csütörtökön tartottak.
A tárgyalást megelőzően a Város Mindenkié csoport aktivistái a bíróság épülete előtt a hajléktalan emberek "hatósági üldözése ellen" tiltakoztak. A tárgyalásra több mint húszan próbáltak bejutni, azonban a bíró közölte, hogy csak annyian maradhatnak bent, ahány szék van. A szűk teremben tehát csak azok maradtak, akik először léptek be a helyiségbe és helyet tudtak foglalni, így az eljárás alá vont férfin kívül még hat érdeklődő volt jelen.
A Város Mindenkié polgári engedetlenségre készül |
A Város Mindenkié (AVM) csoport tagjai közül többen is részt vettek abban az ülősztrájkban, amit Kocsis Máté, a fedél nélkül élő emberek bebörtönzéséről szóló törvényjavaslat egyik előterjesztőjének irodájában tartottak - közölte a csoport a bírósági döntés után. Az irodában összesen mintegy harmincan ültek, és jelezték: addig nem mennek el, amíg a kormánypárti képviselők vissza nem vonják a kegyetlen és alkotmányellenes törvényjavaslatot. A törvényjavaslatot nem vonták vissza, viszont kihívták a készenléti rendőrséget, elhurcolták, előállították, és megbüntették az ülősztrájkolókat. Az aktivisták védelmét a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) ügyvédje, dr. Fazekas Tamás látta el, aki szerint nem volt jogalapja az aktivisták elleni rendőri intézkedésnek. A szabálysértési bírságot a mai bírósági döntés mégis helybenhagyta és Sziráki Ferencet, A Város Mindenkié hajléktalan tagját a bíróság elmarasztalta „jogszerű hatósági intézkedéssel szembeni engedetlenség” szabálysértésében, és ezért – a „kifogástalan előéletére való tekintettel” – figyelmeztetésben részesítette. Az AVM közölte, addig küzd "a jelenlegi uralkodó jogsértő, kegyetlen és elnyomó politika ellen, és a lakhatáshoz való jogért, amíg nem győznek". Ha kell, akkor pedig a polgári engedetlenség eszközeit is felhasználják. „Ha holnap lenne az ülősztrájk, akkor holnap is részt vennék rajta, akárhány eljárást is indítsanak ellenünk” – mondta el Sziráki Ferenc a bíróság döntését követően. A Város Mindenkié csoport arra ösztönzi a többi civil ellenzéki csoportot is, hogy éljenek a polgári engedetlenség eszközeivel és ne féljenek nemet mondani a rendőröknek. A kormány elnyomó politikája ellen azok az elkötelezett állampolgárok jelentik a legfontosabb védelmet, akik – ha arra kerül a sor – akár az elzárás kockázatát is vállalják a demokrácia, a jogállam és a társadalmi igazságosság védelmében. |