Vádat emeltek a zuglói és erzsébetvárosi tanácsadói szerződések ügyében. A XIV. és a VII. kerület két volt polgármesterét valamint hat társukat folytatólagosan elkövetett jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezeléssel vádolja a Központi Nyomozó Főügyészség - közölte Fazekas Géza, a főügyészség szóvivője hétfőn.
A vádiratot múlt pénteken nyújtotta be a Pesti Központi Kerületi Bírósághoz a Központi Nyomozó Főügyészség.
Az erzsébetvárosi korrupciós ügyekben merültek fel adatok az említetett tanácsadói szerződésekre, és a főügyészség külön eljárás keretében kezdte meg ezen szerződéses kapcsolatok vizsgálatát – mondta Fazekas Géza.
A zuglói és az erzsébetvárosi volt polgármesterek túlnyomó többségében egymás képviselőivel, egy esetben közös barátjukkal kötöttek tanácsadói szerződéseket, amelyek mögött értékelhető teljesítmény nem volt. A szerződések megkötése "párban, oda-vissza" történt 2007 áprilisától. A szerződéses kapcsolatok zöme 2008 végéig tartott – tette hozzá Fazekas Géza.
Ebben az időszakban Hunvald György volt Erzsébetváros szocialista polgármestere, a XIV. kerületé pedig a szabad demokrata (később független) Weinek Leonárd.
Fazekas Géza kitért arra, hogy a szerződésekben, egy kivételével, havi bruttó 400 ezer forint díjazást kötöttek ki, és különböző jogcímeket jelöltek meg. Ezek között volt a közbiztonsággal, a gazdálkodással és a szociális ügyekkel kapcsolatos tanácsadás.
Közölte, a volt VII. kerületi polgármester által kötött szerződések alapján - közterhekkel növelve - összesen 20,6 millió forintot, míg a zuglói polgármester által kötöttek alapján - közterhekkel növelve - összesen 28,4 millió forintot fizettek ki.
A szerződéses kapcsolatok egy részénél semmifajta írásos nyoma nem volt a teljesítésnek, egy másik részénél különböző dokumentumok készültek, ezek azonban nem jelentettek érdemi, szükséges tanácsadást - mondta Fazekas Géza.
A vád folytatólagosan elkövetett jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés bűntette, amelyet a két volt polgármester tettesként, a szerződések haszonélvezői bűnsegédként követték el. A vádlottak közül kettőre börtönbüntetés, a többiekre felfüggesztett börtönbüntetés kiszabását indítványozta az ügyészség.
A két önkormányzat polgári jogi igényt jelentett be a keletkezett vagyoni hátrányok megfizetésére.