Kétszer több munkájuk volt a tűzoltóknak idén a kigyulladt aljnövényzet miatt
Az év első felében kétszer annyi riasztást kaptak a tűzoltók kigyulladt aljnövényzet miatt, mint a tavalyi év hasonló időszakában. Kora tavasszal több, mint tízezer szabadtéri tűz keletkezett, majdnem 50 ezer hektárnyi terület égett le – derül ki az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság adataiból.
2011 első felében országszerte 5480, míg 2012 első hat hónapjában összesen 12 450 esetben riasztották a tűzoltókat kigyulladt aljnövényzet miatt. Az OKF szerint ezek a "kiugróan magas számok" a rendkívüli időjárási viszonyokra, a kevés téli csapadékra, valamint a növényzet megkésett zöldülésére vezethetők vissza. Ezek az esetek jelentős károkat okoztak - tették hozzá.
Közleményük szerint Magyarországon két fokozottan erdőtűzveszélyes időszakot tartanak számon. Kora tavasszal, hóolvadás után közvetlenül, elsősorban rét- és tarlóégetések következtében gyullad meg a még ki sem zöldült erdő. A második kockázatos időszak a nyári hónapokra esik, amikor a tartósan csapadékmentes, forró időjárási viszonyok miatt az erdei avar és tűlevélréteg kiszárad.
Kiemelték, hogy a katasztrófavédelem többféle módon igyekszik megelőzni ezeket a tűzeseteket, illetve csökkenteni a károkat. A fokozottan tűzveszélyes időszakban a vidékfejlesztési miniszter tűzgyújtási tilalmat rendelhet el, ezután a katasztrófavédelem fokozott ellenőrzéseket végez, amelyekbe az érintett hatóságokat - köztük az erdészetet, a földhivatalt, az önkormányzatot, a rendőrséget, valamint a környezetvédelmi és természetvédelmi hatóságot is - bevonja.
A megyei katasztrófavédelmi igazgatóságok júliusban csaknem 600 ellenőrzést végeztek. Tíz olyan esettel találkoztak, amikor valaki megszegte a tűzgyújtási tilalmat, vagyis szabad területen égetett. Négy emberrel szemben tűzvédelmi bírságot szabtak ki, egy esetben az erdészeti hatóság rótt ki erdővédelmi bírságot. A mezőgazdasági munkákkal kapcsolatban tartott több mint 300 tűzvédelmi ellenőrzés során az esetek harmadánál volt szükség valamilyen hatósági intézkedésre.