2012. március. 01. 11:23 MTI Utolsó frissítés: 2012. március. 01. 11:57 Baleset

Életveszély: kiürítenek egy lakóházat Székesfehérváron

Elrendelte egy "évtizedek óta problémákkal küzdő és problémákat okozó" ház azonnali kiürítését csütörtökön a székesfehérvári képviselő-testület; a romos épületből azonnali hatállyal, két jogszerű bérleti szerződéssel ott lakó családot és 29 illegális lakáshasználót költöztetnek el.

A fejéri megyeszékhely közgyűlésének rendkívüli ülésén hozott döntés értelmében az évtizedek óta pusztuló, életveszélyessé vált Móri út 8. számú épületből kiköltöztetettek közül senki nem kerül az utcára. A két - összesen 6 tagú -  jogszerűen ott tartózkodó bérlőcsaládot másik önkormányzati lakásba költöztetik.

A jogcím nélküli lakók elhelyezésével kapcsolatban semmilyen elhelyezési kötelezettsége nincs az önkormányzatnak, de emberiességi megfontolásból nekik átmeneti szálláson, nevelőotthonban, illetve a kríziskezelő központban biztosítanak ideiglenesen helyet, amíg gondoskodnak saját lakhatásukról.

A városgondnokság, az ingatlant kezelő Széphő Zrt., a polgármesteri hivatal, a kríziskezelő központ, a családsegítő központ, a gyermekjóléti központ, valamint a rendőrség szakemberei már csütörtök délelőtt hozzáláttak a házban lakók kiköltöztetéséhez.

Az épület sorsával már a korábbi önkormányzati ciklusok alatt is foglalkozott a közgyűlés, változás azonban mindeddig nem született az ügyben. A helyzet mostanra minden tekintetben tarthatatlanná vált. Kritikus az épület statikai, valamint az elektromos hálózat állapota, s a házban alkalmazott fűtés, amely miatt visszaáramlik a szén-monoxid, az ingatlan végképp alkalmatlanná vált emberi tartózkodásra.

Ezekre a problémákra és a helyzet tarthatatlanságára már korábban felhívta a figyelmet a Kémény Zrt. és az E.On Zrt., így a rendkívüli közgyűlés határozatának kihirdetése után a városgondnokság munkatársai megkezdték az életveszély elhárítását.

A rendkívüli közgyűlésen Földi Zoltán (Fidesz) a Móri út és környékének önkormányzati képviselője elmondta, hogy az épület állapota nemcsak a bentlakók számára volt kritikus, a bérlők, s még inkább az önkényes lakásfoglalók nehezen illeszkedtek be a felsővárosi városrész életébe. Történt ott egy haláleset is, egy gyerek néhány éve bennégett az ingatlanon belüli fáskamrában.

Hirdetés