250 ezer fokos, de már hűl: megtalálták a legforróbb törpecsillagot
Azonosították a galaxisunkban valaha felfedezett legforróbb fehér törpecsillagot a Tübingeni és Potsdami Egyetemek kutatói. A 250 ezer fokos haldokló csillag a Tejút külső részén mozog és már élete hűlési szakaszában van. Törpecsillagnál eddig 200 ezer fok volt a legmagasabb hőmérséklet, amelyet megállapítottak a szakemberek.
A viszonylag kis tömegű csillagok, mint a Nap, életük végén nagyon forróvá válnak. A Nap felszíni hőmérséklete 4,6 milliárd éve bekövetkezett születése óta folyamatosan hatezer fokos. Közvetlenül nukleáris energiaforrásai kimerülése előtt, ötmilliárd éven belül hőmérséklete a harmincszorosára emelkedik, eléri a 180 ezer fokot is, majd úgynevezett fehér törpecsillagként ismét lehűl.
A Hubble-űrteleszkóp felvételeinek kiértékelésekor bukkantak a szakértők az új rekordtartóra, amely a Napnál nagyjából ötször nagyobb tömegű csillag. Az égitest már a lehűlési szakaszban van, a maximális hőmérsékletének számító 400 ezer fokot vélhetően ezer évvel ezelőtt érte el. Kémiai összetétele egyelőre nem ismert.
A csillag már több mint húsz éve feltűnt a tudósoknak, mint egy különösen világos és forró forrás. A kutatók akkor úgy vélték, hogy egy fehér törpéről van szó, amely felszínén egy kísérőcsillagától elvont hidrogént fuzionál héliummá. Azt feltételezték, hogy a fehér törpe a szomszédos galaxisban, a Nagy Magellán-felhőben található. A Hubble felvételéből azonban most kiderült, hogy a Tejúthoz tartozik és másodpercenkénti 220 kilométeres sebességgel távolodik a Földtől.