2015. szeptember. 04. 20:56 MTI Utolsó frissítés: 2015. szeptember. 04. 20:58 Instant tudomány

Még egy érv az aszpirin mellett

Felturbózhatja az immunterápia hatékonyságát a rákbetegeknél az aszpirin, amely a szervezet saját természetes védekező rendszerének serkentésével törekszik a daganatok leküzdésére – derült ki egerekkel végzett kísérletekből.

Az immunterápia a daganatok gyógykezelésének egyik forradalmian új módja, elsődleges célja az immunreakciókban természetesen részt vevő fehérvérsejtek minél erősebb aktiválása, illetve segítése többnyire kívülről bejuttatott anyagokkal. Ez kevesebb mellékhatással jár, de az új hatóanyagok nem minden esetben hozzák meg a kívánt eredményt.

Ennek egyik oka, hogy a daganatos sejtek nagymennyiségű prosztaglandin E2 molekulát (PGE2) termelnek, amelyek tompítják az immunrendszer normális támadása által kiváltott választ a daganatos sejteknél.

Az aszpirin azonban blokkolja a PGE2 termelődését és londoni kutatók egérkísérleteikben úgy találták: ha az úgynevezett anti-PD-1 immunterápiás gyógykezelést kiegészítik aszpirin adásával, jelentősen lelassul a bélrák és a melanóma daganatok növekedése a csupán immunterápiás kezeléshez képest.

Az acetil-szalicilsav hatóanyagú aszpirin az egyik legrégebben ismert gyulladáscsökkentő szer. Az első szabadalmat az aszpirinre a 19. század végén jegyeztették be Berlinben. A gyógyszer széles körű alkalmazását jelzi, hogy ma már szívroham megelőzésére is használják, és tanulmányokban kimutatták, hogy szedése csökkentheti a bélrák és más daganatos betegségek kockázatát.

A szakemberek tanulmányukat a Cell folyóirat legfrissebb számában mutatták be.