A Harvard alvásszakértője szerint mindkettő lehet, de az első ébresztőnél nagyon kell figyelnünk, hogy milyen döntést hozunk.
A Harvard neurológusa és alvásszakértője, Jeanne Duffy a Popular Science magazinnak nyilatkozott a szundi gomb nyomogatásáról, ami szerinte káros és hasznos is lehet. Amikor megnyomjuk, tudjuk, hogy fel kellene kelnünk, de pár percre visszafekszünk, aztán ezt újra és újra megtesszzük, hogy sokszor az utolsó (utáni) pillanatra halasszuk az ébredést.
A szakember tapasztalatai szerint ha ezt legalább 30 percig tesszük, sokkal kevésbé leszünk kipihentek, mintha azonnal felkelnénk az első ébresztőre, de ennél is sokkal jobban tesszük, ha 30 perccel későbbre állítjuk az ébresztőt. Ez talán nem is meglepő kijelentés, de egy másik annál inkább.
"A szundizás lehet hasznos is, ha tudatosan alkalmazzuk. Ha mindig akkor választjuk az ébresztő elhalasztását, amikor érezzük, hogy nagyon mély alvási fázisban ébresztett minket az óra, és azt sem tudjuk hol vagyunk, akkor érdemes élni a lehetőséggel. De csak ilyen esetben. Ilyenkor ugyanis nagyon gyorsan vissza tudunk aludni, és az újabb óracsörgésig eljuthatunk a REM-fázisig, ami az optimális ideje az ébresztőnek" – magyarázta Jeanne Duffy.
A REM-fázis az ébrenléthez legközelebb álló, így az ébresztőhöz legalkalmasabb állapot. Egy megszokott alvásmennyiség után szinte bármikor ki tud alakulni 10-20 percen belül. Aki reggelente nehezen különbözteti meg, hogy mikor jött el ez a pillanat, érdemes megfontolnia ennek a nagyon hasznos alkalmazásnak a letöltését.