Instant tudomány MTI 2015. június. 10. 16:27

75 millió éves dinócsontokból szedtek ki vörösvérsejteket

KArmokból, lábujjcsontokból é bordatöredékekből sikerült kutatóknak 75 millió éves dinóvérsejteket és kollagén-rostokat azonosítania, amelyek meglepő hasonlóságot mutatnak a mai emukkal.

Vörösvérsejteket és kollagén-rostokat találtak 75 millió éves dinoszaurusz-csontokban brit kutatók, felfedezésükről a Nature Communications legújabb számában jelent meg tanulmány.

A kutatócsoport nyolc olyan csonttöredéket vizsgált, amelyek a kanadai Alberta-tartományban kerültek napvilágra, s feltárásuk óta immár egy évszázada a londoni Természettudományi Múzeum birtokában vannak. A vizsgált minták között akadt egy ragadozó dinoszaurusz karma, kacsacsőrű és ceratopsida-dinoszauruszok néhány lábujjcsontja, valamint ismeretlen fajok bordatöredékei. A fosszíliák olyan rossz állapotban vannak, hogy lehetetlen pontosan megállapítani, a maradványok pontosan milyen dinoszauruszoktól származnak.

A kutatók az úgynevezett fókuszált ionsugaras mikroszkópia és megmunkálás módszert alkalmazták, amelynek segítségével nanoméretű (1 nanométer a méter milliárdod része) preparátumokat készítettek és vizsgáltak.

A vörösvérsejteket egy karomban fedezték fel, amely az "ádáz gyík", a Gorgosaurus elülső végtagjáról származhatott. A tyrannosaurida dinoszauruszok családjába tartozó ősgyíkok két lábon járó húsevők voltak - testhosszúk elérte a 9 métert, a felnőtt egyedek tömege meghaladta a tonnát, állkapcsaikban több tucatnyi nagy és éles fog sorakozott. Más fosszíliákban kollagén-rostokat, valamint aminosavakat tartalmazó fehérjemaradványokat fedeztek fel. 

"Olyan struktúrákat fedeztünk fel, amelyek dinoszauruszoktól származó eredeti vörösvérsejtek és kollagén-rostok lehetnek" - fogalmazott Sergio Bertazzo, az Imperial College London kutatója, a tanulmány társszerzője, hozzátéve, hogy eredményeik felülírják az eddigi elméleteket, miszerint a fehérjemolekulák legfeljebb négymillió éven át őrződhetnek meg.

A kutatócsoport a preparátumokat összehasonlította az emu vérmintáival, és meglepő hasonlatosságot fedezett fel a dinoszauruszok és az ausztráliai röpképtelen madarak eritrocitái között.

Mivel a madarak a dinoszauruszok távoli leszármazottai, a tudósok reményei szerint e kutatások keretében sikerül kideríteniük, hogy mikor és miként fejlődtek ki a hidegvérű ősgyíkokból a melegvérű szárnyasok.

hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.