Kazahsztánban már május közepe óta pusztulnak a szajga antilopok, eddig mintegy 120 ezer állat esett áldozatul a rejtélyes kórnak.
Több mint 120 ezer szajga antilop pusztult el Kazahsztánban májusban egy helyi természetvédő szervezet jelentése szerint. A hirtelen pusztulás sokkolta a szakértőket, miután május közepén váratlan több száz halott antilopról számoltak be Kazahsztánban, az elpusztult állatok száma pedig csak nőtt.
A megbetegedett antilopok először gyengeséget, letargiát, illetve koordinációs zavarokat mutattak, habzott a szájuk és hasmenésük volt, néhány órával később már állni és lélegezni sem bírtak, majd elpusztultak.
A szajga antilopok körében már korábban volt hirtelen tömeges pusztulás, de jóval kisebb mértékben, olyankor az állatok egy emésztőrendszeri betegségben szenvedtek, amelyet a túl nedves legelőkön kaphattak el. A szakértők szerint azonban most másról lehet szó, egy az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO), az ENSZ Környezetvédelmi Programja és a londoni Királyi Állatorvosi Főiskola szakértőiből álló csapat viszont tavasz óta a helyszínen vizsgálja a jelenséget.
A laborvizsgálatok részletes eredménye csak későbbre lesz meg, de a kutatók bizakodnak, mert az állatorvosok gyorsan reagáltak a szajga-pusztulás hírére, az állatok pedig nagyon szaporák, ezért ha sikerül megállítani a pusztulásukat, jó esély van arra, hogy gyorsan helyreáll a populáció - írja a Phys.org.