Instant tudomány hvg.hu 2014. október. 16. 14:01

8 dolog, amit szinte biztosan rosszul tud az állatokról

Tudta, hogy a kacsa hápogása nem visszahangzik? Vagy hogy a struccok homokba dugják a fejüket? És azt, hogy a lemmingek öngyilkosok lesznek? Nos, tévedett.

1) A kacsa hápogása nem visszhangzik.

De.

2) A méhek egy csípés után meghalnak.

A közhiedelem szerint, míg a darázs többször is meg tud csípni, a méhek egy után meghalnak. Ez csak nagyon kis részben igaz: a világon élő nagyjából 20 ezer méhfaj közül mindössze egy, a mézelő házi méh ilyen.

3) A lemmingek öngyilkosok lesznek.

A tévhit egy 1958-as Disney-dokumentumfilmből ered, és bár a filmkészítők Oscar-díjat is kaptak a White Wilderness című filmből, később kiderült, hogy csak megrendezett jelenetről volt szó.

4) Egy átlagember x darab pókot nyel le évente.

Az IFL Science alaposan utánanézett, de az a helyzet, hogy ebben a témában valójában sosem született tanulmány, szimpla hoaxról van szó. És bár valóban lehetséges álmunkban lenyelni egy pókot, minden valószínűség szerint ez sokkal, de sokkal ritkábban történik meg annál, minthogy éves statisztikát lehessen róla készíteni.

MTI / EPA / Wild Life Sydney Zoo

5) A koalamacik medvék.

Nem azok. Bár valóban van némi kapcsolatuk a medvékkel, de hogy ez mennyire távoli, azt jól illusztrálja, hogy mi közelebb állunk a medvékhez, mint a koalák.

6) A struccok a homokba dugják a fejüket

A rajzfilmekben igen, egyébként – mint az élőlények zöme – harcolnak vagy futnak.

7) Nem szabad hozzáérni egy madárfiókához, mert akkor az anyja elhagyja.

Ha meglát egy fészekből kiesett fiókát, a legjobb, amit tehet, hogy visszateszi a fészekbe. A madarak egyáltalán nem használnak szaglást fiókáik felismeréséhez, tehát a tévhitnek semmi alapja nincsen.

8) A bikák a piros színre támadnak.

Ha egy bika elé kerül, ne hősködjön sárga, kék, fekete, zöld vagy pink kendővel sem. Az állatnak ugyanis teljesen mindegy a szín, a mozgásra és a zajra támad.

Címkék
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?