2014. szeptember. 19. 21:46 MTI Utolsó frissítés: 2014. szeptember. 19. 21:46 Instant tudomány

Óriási ragadozó maradványait tárták fel az Antarktisznál

Őskori tengeri ragadozó, a plezioszaurusz 75 millió éves maradványait tárták fel cseh paleontológusok az antarktiszi Vega-szigeten.

A plezioszauruszok minden idők egyik legnagyobb tengeri ragadozócsoportját képezték.

A legkisebb kifejlett egyedeik két méteresek voltak, a legnagyobbak testhossza elérte a 23 métert. A középső triász idején, a 245,9 millió és 228,7 millió ével ezelőtti időszakban jelentek meg, és a kréta időszak végén a dinoszauruszokkal együtt tűntek el a Föld színéről.

Mint Zdenek Venera, a Cseh Geológiai Szolgálat igazgatója elmondta, tudósaik 2003 óta végeznek feltárásokat az Antarktiszi-félszigeten, valamint a Ross-, a Seymour- és a Vega-szigeteken. Az idei volt a 10. ásatási szezonjuk, és ez alatt az idő alatt sok ezer lelettel gyarapították a Cseh Geológiai Szolgálat gyűjteményét. 

A cseh paleontológusok több addig ismeretlen állati és növényi faj fosszílizálódott maradványait tárták fel és írták le. Legértékesebb leleteik közé tartoznak a szaruszivacsok megkövesedett vázai, valamint a legidősebb ismert zárvatermők fosszílizálódott maradványai.

Az idei ásatási szezonban Vega szigetén tárták fel egy plezioszaurusz részlegesen fennmaradt csontvázát: előkerült a tengeri ragadozó csaknem teljes épségben megőrződött medencéje, de találtak végtagcsontokat, csigolyákat és bordatöredékeket is.

Egyedülállónak nevezte a 75 millió éves leletet Zdenek Venera, aki elmondta, hogy egy kifejlett példányról van, amelynek testhossza elérte az 5-6 métert.