2014. szeptember. 04. 17:03 MTI Utolsó frissítés: 2014. szeptember. 04. 17:03 Instant tudomány

Új, hatalmas dinót találtak Argentinában

26 méter hosszú és mintegy 60 tonnás lehetett a titanoszauruszok közé tartozó új faj, amelyet Argentínában fedeztek fel.

Elefántcsordányi súlya volt az Argentínában felfedezett új dinoszaurusznak: 26 méter hosszú és mintegy 60 tonnás lehetett a titanoszauruszok közé tartozó új faj - derült ki egy nemzetközi kutatócsoport tanulmányából.

Korát 75-77 millió évesre becsüli a philadelphiai Drexel Egyetem Kenneth Lacovara vezette kutatócsoportja. Lacovara 2005-ben Patagónia déli részén talált rá a kövületre. A lelet a titanoszauruszok csoportjának valaha talált legjobb állapotban fennmaradt példánya, csontjainak mintegy 70 százalékát feltárták - olvasható a Nature Scientific Report című szaklapban megjelent tanulmányban.

A vállterület nem tökéletesen kifejlett csontjai arra utalnak, hogy az állat nem volt még felnőtt, mikor elpusztult - írták a tudósok. "Semmitől nem kellett félnie ennek a háznyi termetű, elefántcsordányi súlyú ősgyíknak. Súlya akkora volt mint egy tucatnyi afrikai elefántnak vagy hét T.rexnek együttvéve" - jelentette ki Lacovara. Az új faj a Dreadnoughtus schrani nevet a Brit Királyi Haditengerészetnek a 20. század elején épített, páncélozott csatahajóiról és az ásatások egyik támogatójáról kapta.

A faj a növényevő szauropodák, ezen belül a titanoszauruszok csoportjához tartozik, mint a gigászi argentinoszaurusz és más Dél-Amerikában megtalált ősgyíkok. Ám míg a többieknek csak egy-egy csontjára bukkantak a tudósok, az új egyed csontvázának több mint 45 százaléka ép.

A csontokból majdnem az egész csontváz rekonstruálható, csak a nyaki csigolyák és a fej egy része hiányzik, ám ezek alapján nagy pontossággal megbecsülhetők a hatalmas állat méretei.

Azt remélik a kutatók, hogy a valaha talált legteljesebb titanoszaurusz-maradvány alapján többet tudhatnak meg ezeknek a kihalt óriásoknak az életmódjáról. Elképesztő mennyiségű növényt kellett felfalniuk, hogy ekkorára nőjenek - írták a kutatók.

Feltételezik, hogy hosszú időt töltöttek egy helyben állva, 11 méter hosszú nyakukat kilenc méter hosszú farkuk egyensúlyozta ki, "így tudtak lábuk mozdítása nélkül rengeteg falevelet és páfrányt megenni" - mondta Lacovara.

A csontokat 2005 és 2009 között Patagóniában tárták fel, most a Drexel Egyetemen elemzik őket. Jövőre visszaszállítják a kövületeket a lelőhely közelébe, a Rio Gallegas-i Padre Molina Múzeumba.