2014. augusztus. 20. 12:01 hvg.hu Utolsó frissítés: 2014. augusztus. 19. 20:47 Instant tudomány

Ha meg kell oldania egy problémát, ezt a kérdést tegye fel magának

Ha dilemmában vagyunk, vagy egy problémát kell megoldanunk, akkor egy kérdést sokszor felteszünk magunknak. Pedig a megoldás kulcsa, hogy egy kicsit máshogy tegyük fel, állítják a világhírű egyetem, a Harvard professzorai.

A Harvard Business School professzorai az üzleti életben szerzett tapasztalataik alapján egy új kutatásban arra a következtetésre jutottak, hogy egy probléma megoldásánál egy sokszor hangoztatott kérdést máshogy kellene feltennünk. Az angolban ez egy szócserét jelent, de a magyarban sem kell sokkal több változást eszközölni.

Ilyen esetekben szoktunk azt kérdezni magunktól: "Mit kellene tennem?". Ehelyett javasolják a professzorok, hogy inkább azt kérdezzük magunktól: "Mit tudnék tenni?".

Véleményük szerint ez óriási különbség, hiszen az első kérdés után úgy gondoljuk hogy van egy rossz és egy jó megoldás, pedig a problémák megoldása sokkal árnyaltabb ennél, ezek kerülnek képbe akkor, ha utóbbi kérdést tesszük fel. Egy másik, régebbi kutatás is ezt feszegette már, méghozzá kísérletekkel. Egy adott probléma kapcsán a résztvevők egyik felétől azt kérdezték, hogy mit kellene tenni ebben az esetben, míg a másik felétől azt, hogy mit tudnak tenni. Az eredmény egyértelmű volt: akik az utóbbi kérdést kapták, sokkal kreatívabb válaszokat adtak.

Címkék
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.