2014. augusztus. 19. 10:11 MTI Utolsó frissítés: 2014. augusztus. 19. 13:20 Instant tudomány

Földkörüli pályára állítottak egy kutatóműholdat a lengyelek

Lengyel kutatóműholdat állított földkörüli pályára a Brite nemzetközi űrkutatási program keretében egy kínai hordozórakéta – jelentette kedden a lengyel rádió.

A Heweliusz műholdat kedd hajnalban a kínai Tajjüan műholdkilövő-központból bocsátották fel. Ez az Európai Unió által is finanszírozott Brite program második lengyel kutatóműholdja, az első, Lem nevű űreszköz tavaly óta kering a Föld körül.

A 2013. márciusában elindított Brite program keretein belül összesen hat műhold – két osztrák, két kanadai és immár két lengyel – a legfényesebb csillagokat vizsgálja. A program során az űrkutatás történetében először használnak kifejezetten tudományos célokra apró méretű, mindössze hét kilogramm tömegű úgynevezett nanoműholdakat.

Kis mérete ellenére a Heweliusz a lengyel Űrkutató Központ (CBK) szerint a legfejlettebb technológiákkal van felszerelve, ezek között van egy hazai fejlesztésű űrtávcső is.

A Heweliuszt egy, a Lengyel Tudományos Akadémia irányította szakértői csoport építette fel, a Brite program lengyel részére 14,2 millió zlotyt (mintegy 3,5 eurót) szántak az állami költségvetésből.

hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.