2014. június. 27. 19:40 MTI Utolsó frissítés: 2014. június. 27. 19:42 Instant tudomány

Tudományos botrány Japán: megismételhetnek egy őssejtes kutatást

Szigorú ellenőrzés mellett kell megismételni azokat a japán kutatásokat, amelyek igazolják az úgynevezett STAP-sejtek létezését. Tulajdonképpen egy új eljárásról van szó, amellyel kidolgozói szerint az embrióéhoz hasonló őssejtet képesek előállítani. A módszerről szóló tanulmánnyal kapcsolatban azonban felmerült, hogy az nem hiteles. A vezető szerzője állítja: a STAP-sejtek igenis léteznek, bár a tanulmányban lévő képeken valóban változtatott.

A japán Riken Fejlődésbiológiai Központ igazgatója jelentette be egy interjúban, hogy az érintett kutatásokat meg kell ismételni.

"Olyan környezetet kell biztosítani, amelyben egyáltalán fel sem merülhet a manipuláció" – mondta Takeicsi Maszatoshi azután, hogy a Riken központ működésének vizsgálatával és reformjával megbízott bizottság radikális javaslattal állt elő.

Szerintük fel kellene oszlatni a kobei székhelyű központot, mert a vezetői nem tudták megakadályozni, hogy egyik kutatójuk manipulálja a világ legjelentősebb tudományos folyóirataiban közzétett őssejtkutatásainak eredményeit.

A Nature és a Science című folyóiratokban januárban japán és amerikai kutatók arról számoltak be, hogy olcsó, gyors eljárást fejlesztettek ki az embrióéhoz hasonló őssejt előállításához. A kísérletben újszülött egerek vérének sejtjeit külső "stressznek", egészen pontosan savasabb kémhatású környezetnek tették ki és azok úgynevezett pluripotens sejtekké váltak. Az ilyen eljárással keletkezett őssejtet a módszer nyomán STAP-sejtnek nevezik. Az új eljárás a személyre szabott gyógyítás új korszakát jelentheti, olcsóbbá, gyorsabbá és biztonságosabbá teheti az őssejtek előállítását – írták tanulmányukban.

Hamarosan kétségek merültek fel a tanulmány hitelességét illetően és a Riken központ vizsgálatot indított, amely megállapította, hogy hamisak a tanulmány egyes részei és a valótlan adatokért a kutatás vezető szerzőjét, Obokata Harukót terheli a felelősség. Az intézet szerint a tanulmányban feltüntetett két képsorozatot manipulálta vagy meghamisította Obokata, hogy javítsák az eredmények bemutatását.

Obokata Haruko június elején belegyezett abba, hogy visszavonja a tanulmányát. A 30 éves kutatónő elismerte, hogy a tanulmányában szereplő képeken változtatott, de ragaszkodik ahhoz, hogy az állatkísérletekben sikeresen előállítottak STAP-sejteket, több mint 200 alkalommal.

Közölte azt is, hogy nem áll szándékában távozni posztjáról.