2014. június. 16. 13:08 MTA Utolsó frissítés: 2014. június. 16. 13:09 Instant tudomány

Narancsszínű szuperbanánnal tennék egészségesebbé az afrikaiakat

Szuperbanánnal javítanának az afrikaiak egészségén. Az alfa- és béta-karotinnal gazdagított gyümölcs a várakozások szerint emelheti a szervezet A-vitamin szintjét – jelentették be hétfőn ausztrál kutatók.

Hamarosan elkezdik az új növény klinikai tesztjeit az Egyesült Államokban – írja a The Daily Telegraph. A tudósok azt tervezik, hogy a különleges banánt 2020-tól Ugandában termeszthetik.

Az új variánst kifejlesztő Queenslandi Műszaki Egyetem kutatói azt remélik, hogy év végére döntő eredmények lesznek a kezükben.

A kelet-afrikai főzőbanán a térség jellemző tápláléka, de bizonyos tápanyagokból, különösen A-provitaminból és vasból igen kevés van benne – magyarázta James Dale, a kutatás vezetője.

Az A-vitamin hiánya miatt évente körülbelül 650-700 ezer gyermek hal meg, és legalább 300 ezren megvakulnak. A vitamin alacsony szintje befolyásolja az immunrendszert is. A szakemberek úgy vélték: a probléma enyhítésének legjobb módja alapvető élelmiszerük "feljavítása".

A génmódosított banán kívülről nem változott, húsa azonban narancsszínű, de Dale szerint ez nem okozhat gondot. Ha termesztését Ugandában jóváhagyják, más országokban is bevezethető lesz. Ugandában már 2010 óta folynak az új variáns mezőgazdasági tesztjei.

Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.