A több halasztás után pénteken fellőtt SpaceX Dragon teherűrhajó fontos rakományt visz a Nemzetközi Űrállomásra. A két és fél tonnányi szállítmányba rengeteg minden belefért, az ecetmuslicáktól a robotlábakig.
Az úton lévő szállítmányban az űrállomáson való élethez feltétlen szükséges és a kutatásokhoz hasznos, tudományos szempontból érdekes dolgok is vannak. Ez utóbbi kategóriába sorolhatók például a Tyrannosaurus rex kövületéből kinyert mikrobák, valamint a 200 ecetmuslica is.
A gyümölcslégy néven is ismerhető rovarokat például azért utaztatják a NASA szakemberei, hogy megvizsgálhassák, milyen hatással van rájuk a mikrogravitáció, illetve az űrbéli környezet. Mivel az ecetmuslica és az ember génjei nagyjából 77 százalékban megegyeznek, a kutatók arra is számítanak, hogy információt nyernek arról, miként viselik a betegségeket az élőlények – most a rovarok, később az emberek – a hosszabb űrutazások alatt, hogyan reagál az immunrendszer. A mostani a muslicacsapatok első útja, 30 nap múlva térnek majd vissza a Földre, de a tervek szerint akkor már 3 ezren lesznek.
Az összesen 150 kutatási célú rakomány részét képezi az a vöröskáposzta termesztésére használható eszköz is, amellyel később étkezési és kutatási célra is termeszthetnek majd mindenféle növényeket a Nemzetközi Űrállomáson lévő asztronauták.
Szintén a Dragonon utazik most a NASA Robonaut 2 névre hallgató humanoid robotjának lába. Jelenleg, 2011 februárja óta csak a robot felsőteste van az űrállomáson, így csak az ISS-en belüli, laboratóriumi feladatokra tudják használni, de a lábak megérkezése után űrsétákat igénylő külső javításokra is alkalmas lesz a robot.
A szállítmány kevésbé érdekes részét képezik az új szkafanderek, illetve a meghibásodott, de még javítható űrruhákhoz küldött alkatrészek, illetve az a számunkra nem túl érdekes ételutánpótlás is, amiről a célállomáson egészen biztosan máshogy vélekednek. Az ételnél jobban talán csak a családjaik által küldött húsvéti csomagoknak örül majd jobban az ISS-en dolgozó hat űrhajós.
A SpaceX Dragont pénteken lőtték fel, a tervek szerint vasárnap csatlakozik majd a Nemzetközi Űrállomáshoz.