Elpusztult egy szumátrai orrszarvú, csak 109 maradt
Kimúlt a világ tíz fogságban élő szumátrai orrszarvújának (Dicerorhinus sumatrensis) egyike.
Az ohiói Cincinnati Állatkert nőstényének halála jelentősen visszaveti a súlyosan veszélyeztetett faj megmentésére irányuló törekvéseket. A Suci nevű rinocérosz helyi idő szerint vasárnap pusztult el ugyanannak a betegségnek a tüneteit mutatva, amely anyjával is végzett. Az állatkert illetékesei szerint azonban a boncolás végső eredményeire hónapokat kell várni.
Suci 2004-ben született és egyike volt az Emi nevű nőstény és az Ipuh nevű hím három borjának. A szülők 2009-ben, illetve 2013-ban pusztultak el. A gondozók abban reménykedtek, hogy sikerül pároztatniuk Sucit és fiatalabb testvérét, Harapant, amely immár Észak-Amerika egyetlen szumátrai orrszarvúja. Suci másik testvérét 2007-ben Szumátrára küldték egy ottani tenyésztőprogramhoz.
Az állatkertnek meg kellett várnia, amíg Harapan elérte az ivarérett kort, ám Suci időközben veszíteni kezdett a súlyából és a gondozók hemokromatózis - egy anyagcserezavarok közé tartozó genetikai betegség, amelyet a szervezetben kórosan felgyülemlett vas okoz - miatt kezdték kezelni.
Az intézmény egyelőre nem közölt információkat tenyésztőprogramja jövőjét illetően, de hangsúlyozta, hogy továbbra is elkötelezett marad a faj megmentésének ügye mellett.
A környezetvédők szerint mára mindössze száz szumátrai orrszarvú maradhatott az állatok természetes élőhelyének számító Indonézia és Malajzia erdőiben. A faj az erdőkivágások és az orvvadászat miatt került a súlyosan veszélyeztetett kategóriába. Néhány ázsiai kultúrában gyógyászati célokra használják az állatok tülkét.