A következő néhány tében „történelmi” magasságokat érnek el a gázszámlák.
A következő néhány tében „történelmi” magasságokat érnek el a gázszámlák. Ennek csak részben oka a hideg, az áremelések és a kedvezmények módosulása. Érdemes gyorsan megvizsgálni, mennyire hatékony a fűtési rendszerünk.
Előfordulhat, hogy a mérő pontatlan, ezt egyszeri kiszállási díj megfizetésével ellenőriztethetjük az egyetemes szolgáltatóval. Ha kiderül, hogy hibás az eszköz, akkor nincs bevizsgálási díj és a szolgáltató még a csere díját is elengedheti. Ha minden rendben van, akkor könyörtelenül elkérik a díjat, ami több ezer forint is lehet. Vagyis más ok után kell nézni.
Fogyasztói megkeresésekből tudjuk, hogy – tévesen – egyre többen hisznek a kisebb fűtőérték-elméletben. Ezt minden szolgáltató cáfolja, mondván: naponta egy megadott, azonos időpontban, központilag, automatikusan mérik ezt az értéket, s be is állítják vagy korrigálják, ha erre szükség van. Ha jó a mérő és a fűtőérték, akkor irány a lakás, ott lesz a „számlafelhajtó”!
Több szolgáltatótól szerzett, egybevágó szakértői vélemény szerint vagy maga a fűtőrendszer rossz, alacsony hatékonyságú vagy a szigeteléssel van gond, esetleg a kelleténél magasabbra állítottuk a belső hőmérsékletet. Nézzük sorban mindegyiket!
A lakás vagy családi ház kazánját évente legalább egyszer érdemes valódi szakértővel átnézetni, javíttatni, negyedévente-félévente akár karbantartást is végeztetni. A szolgáltatók különféle új szolgáltatásokat vezettek be az elmúlt években, kisebb havi díjért (600-1000 forint) fejébe folyamatos karbantartást és szükség esetén javítást is felvállalva. Előfordulhat, hogy nem elég a tisztítás, cserélni kell a készüléket, ez akár több százezer forint is lehet.
Sok társasházban rések tátongnak a gázkonvektorok kimenetele és a fal között. Itt akadálytalanul ömlik ki a jó drágán felmelegített levegő, úgyhogy érdemes alaposan megvizsgálni a konvektor közvetlen környezetét. A készüléket félévente, de a fűtési szezon előtt mindenképpen nézessük meg szakemberrel!
Ha az okok forrásai közül kiszűrtük a fűtőrendszert, már csak a szigetelés illetve a nyílászárók javítása marad utolsó mentsvárnak, a kisebbre állított hőmérséklet evidencia. Az egy fokos csökkentés is több ezer forintos megtakarítást hozhat havonta.
Már 8-10 éves ablakoknál is gyakori, hogy elöregedik a tömítést szolgáló gumiszalag. Ezt érdemes gyorsan kicseréltetni, munkadíjjal együtt néhány tízezer forintból megúszhatjuk. Becslések szerint 6-10 százalékkal is javíthatja a hatékonyságot, magyarul nem távozik annyi meleg, mint a csere előtt. Az ablakcsere darabonként több tízezer forint is lehet, tehát egy átlagos méretű (90-120m2), 8-10 ablakos, 20-25 éve épült családi háznál több százezer forintra rúghat az anyagköltség.
Új rendelet szabályozza a gázár elszámolást. Az egyetemes szolgáltatás keretében vételező, 20 m³/h alatti névleges teljesítményű mérővel rendelkező egyedi felhasználókat érintő sávos árrendszer – naptári éven belül – két árkategória szerinti vételezést tesz lehetővé.
Ha az éves földgázfogyasztás naptári éven belül 1 200 m³ alatt marad, akkor a teljes fogyasztást az I. (kedvezményes) árkategóriának megfelelően számlázzák. Amennyiben az éves fogyasztás meghaladja az 1 200 m³-t, akkor az afeletti fogyasztásrészt a II. árkategóriának megfelelő egységárral veszik figyelembe. Ha valaki megfelel a feltételeknek, a jóváírás automatikusan történik - tudtuk meg több szolgáltatótól.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.