Összedőlne Temesvár több műemléképülete, ha közepes erősségű földrengés rázná meg a nyugat-romániai várost - írja a...
Összedőlne Temesvár több műemléképülete, ha közepes erősségű földrengés rázná meg a nyugat-romániai várost - írja a Nyugati Jelen című, aradi központú regionális napilap pénteki számában.
A temesvári városházán nyilvános vitát rendeztek arról, hogyan vészelnének át a Bega-parti város épületei egy, a Richter skála szerinti 5,5-6-os erősségű földrengést. A szakemberek arra a következtetésre jutottak, hogy a város északi kerületei viszonylag biztonságos területre épültek, ugyanakkor a városközpont zömmel 1850-1920 között épült régi épületei megrongálódnának, egyesek közülük akár össze is dőlhetnének.
A város északi kerületei agyagos, a déli részek homokos talajra épültek, ezért az utóbbiak veszélyeztetettebb. Elsősorban az 1950 előtti, tégla alapozású épületek vannak veszélyben. Ezek állaga erősen megromlott. A veszélyeztetett házak zömmel műemléképületek, főleg a Dóm tér, a Szabadság tér, a Kossuth tér, a Széna tér környékén és a Józsefvárosban találhatók. A legbiztonságosabbak az 1977 után emelt épületek, mert a nagy bukaresti földrengést követően megszigorították az építkezési szabványokat.
Romániában Vrancea megye után éppen a nyugat-romániai Bánságban a leggyakoribbak a földmozgások, és egy, a Richter skála szerinti 5,5-6-os erősségű földrengés bármikor megrázhatja Temesvárt.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.