Ingatlan ingatlanmenedzser.hu 2011. november. 29. 14:30

Semmit sem ér a napkollektorok állami támogatása

A kormány évi 3 milliárddal támogatja a napkollektorok telepítését, de lenne ennél jobb megoldás is.

A kormány évi 3 milliárddal támogatja a napkollektorok telepítését, de lenne ennél jobb megoldás is. Energiahatékonysági szempontból korlátozott előnyökkel jár - és csak az anyagilag már eleve tehetős családoknak éri meg - napkollektorok telepítéséhez adott támogatás. Napkollektorok helyett az épületszigetelés támogatására lenne nagyobb szükség - állítják hazai energiaszakértők

A támogatás semmilyen segítséget nem jelentenek az „energiaszegénységben” élő rászoruló családoknak, akik hazánk pazarló energiafelhasználásának 4/5-ét kitevő korszerűtlen családi házakban élnek. Ennek oka az, hogy amíg egy átlagos magyar családi ház teljes energiaköltségeinek mindössze 10-15%-át fordítjuk meleg víz előállítására, addig a fűtési költségek az energiaszámla 60-70%-át teszik ki.

Könnyen belátható tehát, hogy a rezsiköltségek egyértelműen a hőveszteség szigetelés révén történő minimalizálásával csökkenthetők a legnagyobb arányban, nem pedig a melegvíz vagy fűtés napkollektorokkal való rásegítésével. Ráadásul a magyar szigetelési gyakorlat a legvékonyabb szigetelést használja Európában.

Az EURIMA adatai szerint, hazánkban az átlagos homlokzati szigetelésvastagság 80-90 mm körül alakul. Szlovákiában ez 100-120 mm, Lengyelországban pedig 150 mm vastagságú anyaggal szigetelik az épületeket. A még a nálunk enyhébb időjárással rendelkező Szlovéniában is 100 milliméter az alkalmazott homlokzati szigetelés vastagsága, miközben a gáz ára régiós összehasonlításban is Magyarországon a legmagasabb.

A családi házakon alkalmazott szigetelőanyag-vastagság tekintetében egyébként Norvégia, Finnország és Svédország állnak az európai rangsor élén. E skandináv országokban, annak ellenére, hogy a gáz ára náluk alacsonyabb, a jóval hűvösebb időjárás miatt 200 mm-nél is vastagabb szigetelést alkalmaznak az ingatlantulajdonosok. Így fűtésszámlájuk akár 35-40%-kal is kisebb lehet egy magyar család fűtési költségeinél.

A Knauf Insulation statisztikái szerint, szigetelésvastagság tekintetében az európai középmezőnybe a német és az osztrák ingatlantulajdonosok tartoznak, akik átlagosan 120 mm vastagságú szigeteléssel gondoskodnak otthonaik melegéről. „Egy átlagos magyar otthon energihatékonysági adottságait tekintve a kormány által támogatott napkollektor mindaddig fölösleges luxusberuházásnak tekinthető, ameddig a legtöbb hőt elvesztő falak és födém megfelelő szigetelése nem megoldott” – mondta Aszódy Tamás a Knauf Insulation ügyvezető igazgatója.

Tudatos otthon
Hirdetés
Élet+Stílus Nemes Nikolett 2024. december. 28. 18:00

Pisszeghet, sípolhat, szisszenhet és pöföghet a befőttesüveg, de pont ez a jó: így  fermentáltunk savanyú káposztát

Csodás vitamin- és tápanyagbombával kényeztethetjük a mikrobiomunkat a téli ínség idején, ha fermentált ennivalókat fogyasztunk. Többek között savanyú káposztát is készíthetünk ezzel a módszerrel – elmondjuk, hogyan érdemes csinálni lépésről lépésre, mit kell tudni a sózásról, fűszerezésről, hogyan kombináljuk az alapanyagokat, és mire figyeljünk különösen az erjesztés során.