Magyarországon jelenleg mintegy negyven város 9 ezer lakását fűtik megújuló energiával.
Magyarországon jelenleg mintegy negyven város 9 ezer lakását fűtik megújuló energiával.
Leginkább Magyarország délkeleti vidékén találkozhatunk geotermikus alapú fűtőrendszerekkel, pl. Hódmezővásárhely, Szeged, Szentes, Makó, Kistelek térségében. Talán kevesen tudják, de az első termálvizes rendszerek mezőgazdasági hasznosításra épültek ki a 60-as évek elején. Szentesen például 1964-ben fúrták az első kutat, amely üvegházak és egy gabonaszárító fűtését látták el.
Az ország egyik első és egyik legnagyobb vákuumcsöves napkollektor-rendszere Orosházán épült 2004-ben. Itt 22 darab, darabonként 30 vákuum csöves napkollektort szereltek fel közel 100 négyzetméter felületen. Az Orosházi Önkormányzat megrendelésére készült a beruházás, a városi Diákélelmezési Intézet konyhájának és a helyi sportcsarnoknak a melegvíz ellátását biztosítja. A méretezés alapja napi 4400 liter melegvíz használat kiváltása volt. A rendszer tökéletesen működik azóta is.
Beváltotta a hozzá fűzött reményeket a Csongrád megyei Kistelek 2007-ben befejeződött geotermikusenergia-beruházása is. A kisváros melegvizű forrása a Környezetvédelem és Infrastruktúra Operatív Program (KIOP) által támogatott, mintegy félmilliárd forintos fejlesztésnek köszönhetően nyolc közintézményt (uszodát, tanmedencét, óvodát, általános iskolát, önkormányzatot, idősek otthonát, sportcsarnokot, szállodát) lát el a gázbázisúnál olcsóbb hőenergiával.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.