Fisher Sándor, a kamara elnöke a TMKIK saját adatgyűjtésen, valamint az első három negyedéves NAV-adatokon alapuló...
Fisher Sándor, a kamara elnöke a TMKIK saját adatgyűjtésen, valamint az első három negyedéves NAV-adatokon alapuló becslésről elmondta: miközben országosan várhatóan 11 százalékkal csökkent az építőipar teljesítménye, a Dél-Dunántúlon ennél jóval nagyobb mértékű, 28 százalékos visszaesés várható. Tolna megyében ugyanakkor a beruházások értéke - a 2010-es 55 milliárd forint után - becslésük szerint 2011-ben megközelíti a 60 milliárd forintot.
Miután a lakásépítések száma nem emelkedett, a növekedés elsősorban ipari beruházásoknak köszönhető - mondta a TMKIK elnöke. Szintén növekedésről számoltak be a Tolna megyei autókereskedők; az ágazat szereplői megyei szinten mintegy harminc százalékos árbevétel-emelkedést jeleztek.
A kamarai elnök tájékoztatása szerint hat százalékkal csökkent 2010-hez képest a Tolna megyei szálláshelyeken eltöltött vendégéjszakák száma: 2011-ben 110 ezer éjszakát regisztráltak, a vendégek száma pedig várhatóan 45 ezer körül alakul. Az első három negyedév átlagában 1,6 százalékkal nőtt a foglalkoztatottak száma, amely 45 297 fő volt, a munkaképes lakosságnak ugyanakkor csak az 52,6 százaléka volt foglalkoztatott.
Tolnában az egy főre jutó GDP az országos átlag 69,1 százaléka volt, az ipari termelés, amely értéke fejenként 1,7 millió forint, az országos átlagnak 48,8 százaléka; a dél-dunántúli megyék közül ugyanez az arány Baranyában 38,6, Somogyban 47,6 százalék volt. Fisher Sándor elmondta: 2011-ben elsősorban a hazai piacra termelő cégeknél csökkent a megrendelés-állomány, a megye gazdasága - bár az exportra termelő cégek száma csekély -, várhatóan pozitív külkereskedelmi mérleggel zárja az évet.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.