Villanyórákat manipulált áramlopáshoz két villanyszerelő Kelet-Magyarország öt megyéjében.
Villanyórákat manipulált áramlopáshoz két villanyszerelő Kelet-Magyarország öt megyéjében. A csalással és hamisítással gyanúsított nyíregyházi és hajdúsámsoni lakosok összesen 118 mérőeszköz teljesítmény-számlálóját pörgették vissza, amiért pénzt kértek az ingatlanok tulajdonosaitól.
A két férfi 1000 kilowattonként ötezer és harmincezer forint közötti összeget kért a fogyasztóktól a manipulálásért. Ezzel mintegy 22 millió forintos kárt okoztak az áramszolgáltató E-ON Zrt.-nek. Annyi áramot lophattak el, mint amennyi januárban Nyíregyháza teljes közvilágításához elegendő.
Az áramtolvajok többek között úgynevezett "lopótökkel" képesek megfordítani az elektromos áramlás irányát. Máskor szalagbedugással állítják, vagy lassítják le a villanyórát. Az is elterjed, hogy manipulálják a kismegszakítót, valamint a fővezetékre a számláló előtt csatlakoznak rá, illetve mágnesezéssel befolyásolják a mérőt.
Gyakran feltörik és hamisítják a záró plombát, sokan pedig az úgynevezett "ráakasztásos" módszert alkalmazzák: az utcai vezetékre csatlakoztatják szabálytalanul az ingatlanok belső vezetékrendszerét.
A most lebukott 50 éves nyíregyházi és 27 éves hajdúsámsoni villanyszerelő szabadlábon várja bűntető ügyének befejezését. Az utóbbit egy hónapos letartóztatása után nemrég helyezte szabadlábra a bíróság.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.