Benito Mussolininek két évtized állt rendelkezésére Olaszország átépítésére, és ezt az alkalmat ugyanolyan lelkesen...
Benito Mussolininek két évtized állt rendelkezésére Olaszország átépítésére, és ezt az alkalmat ugyanolyan lelkesen ragadta meg, mint Hitler. Aligha akad olyan város, amelyen ne hagyott volna nyomot a fasiszta időszak. Építészei alakították ki az ország modern infrastruktúráját: az új vasútállomásokat, postahivatalokat, bíróságokat, egyetemeket, gyárakat, szanatóriumokat.
A 20. század egyik kiemelkedő épülete a comói Casa Del Fascio, az épület ideológiai felhangjai ugyanolyan erősek, mint Hitler udvari építészeinek alkotásai, ugyanakkor finoman kimunkált, fantáziadús építészeti megoldásokkal használja ki a teret. Anélkül dicsőíti a feketeingesek mozgalmát, hogy a gigantikus méretekkel való megfélemlítéssel élne – írja Deyan Sudjic délszláv származású brit építész, aki Épületkomplexus című művében mutatta be a hírhedt diktátorok és az építészet kapcsolatát. A könyvet a HVG Kiadó jelentette meg.
Mussolini uralkodása alatt minden olasz városban megtervezték a pártközpont épületét és a tömegek számára rendezett , a fasizmust dicsőítő kiállításokat. Versenypályázatot nyújtottak be Mussolini római palotájának megtervezésére is. A diktátor egyszerre tetszelgett a birodalom örököse, az „új Augustus”, illetve a nagy modernizátor szerepében. Lebontatta a város egyes részeit, hogy megfelelő környezetbe helyezze Augustus mauzóleumát.
Sorozatunk előző részei:
Szaddám Husszein és a bagdadi paloták
Mussolini átalakíttatta a Forum Romanumot, a Colosseum egy részét és a Capitoliumot, sőt, a közelben a fasiszta párt számára egy központi palotát is akart, a Palazzo de Littorot. Végül ebből nem lett semmi , mert meggondolta magát, s helyette a Foro Mussolini-t építtette meg a város északi részén.
Volt még egy nagyravágyó terve, az EUR (Eusposiziona Universale di Roma), amely a Foro Mussolini ellenpontozására jött volna létre. A háború miatt ennek csak kis része valósult meg. Felépült viszont az úgynevezett Négyszögletű Colosseum, az Itáliai Civilizáció Palotája, amelynek formavilága rendkívül egyszerű, markánssá teszi a tömör, szilárd anyag és az üres tér kontrasztja által teremtett feszültség – festi le az épületet a brit építész.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.