A magyar kormány 2024 elejétől 7,3%-os THM-et eredményező kamatplafon alkalmazását kezdeményezte a bankoknál az első félévre. Az időszak lejárt, a piaci kamatkörnyezet jelentősen változott és a legnagyobb bank, az OTP rögtön lépett is és markánsan megemeli a lakáshitelének kamatát. Mi történt? Miért? Hogyan hat mindez a hitelfelvevőkre? Megtörhet-e a lakáshitelfelvételi kedv?
Mi történt a hitelkamatokkal?
Lejárt az önkéntes kamatplafon számára meghatározott időszak június végével. Az OTP ezzel párhuzamosan azonnali kamatemelést hajt végre a piaci kamatviszonyok megváltozása miatt. A kamatplafon bevezetése óta a bankok hitelezési költségeit meghatározó kamatszint (BIRS) 0,6%-kal emelkedett.
Tömören megfogalmazva mindez azt jelenti, hogy 0,6%-kal csökkent a bankok által elérhető nyereség (az ügyfél számára változatlan kamatszint kiajánlása mellett). Hogyan változott az OTP lakáshitel kamatozása? A végig fix lakáshitel kamatai július 1-től 6,99%-ról 7,99%-ra emelkednek, miközben az 1× lakáshitel kamatszintje 7,74%-ra emelkedik.
Mindez nem jelenti azt, hogy a hiteligénylők ezen kamatszint mellett kapják meg végül a lakáshitelt, mivel több tényező függvényében kamatkedvezmények érhetők el, így a végső minimális kamatszint a júniusban is érvényes 6,67% marad.
Mi értelme volt mindennek, ha a legkedvezőbb kamatszint változatlan?
A döntéssel az OTP Bank kiszélesítette a lakáshitel kamatok sávját, azaz a jobb hitelképességű (magasabb jövedelmű ügyfelek) számára változatlan kamatszint mellett hitelez, a kevésbé hitelképesek számára megemelt kamattal biztosít lakáshitel konstrukciót. Amennyiben a kamatemelést nem lépi meg, minden bizonnyal a kevésbé hitelképes ügyfelek számára nem biztosított volna lakáshitelt. A lépés így azt eredményezi, hogy a lakáshitelek széles körben elérhetők maradtak az OTP Banknál.
Az alacsonyabb hitelképességű ügyfelek számára (20 éves futamidő mellett) a havi törlesztőrészlet júniushoz viszonyítva (új hitel felvételénél) kb. 8%-kal lesz magasabb.
Mi a helyzet jelenleg a lakáshitel piacon?
A Bankmonitor lakáscélú jelzáloghitel kalkulátora alapján jelenleg a legkedvezőbb ajánlat 6,29%-os kamattal, 6,57%-os THM-mel érhető el (futamidő végéig fix kamat, 20 millió forint, 20 éves futamidő, havi nettó 450 ezer forintos jövedelemmel). A havi törlesztés ennél a kölcsönnél 147 674 forint, a hitelre összességében 35 441 790 forintot kell visszafizetni.
A kalkulátor adatai alapján a végig fix lakáshitelek átlagos kamata jelenleg 6,76%.
Az OTP Banknál a fenti paraméterekkel a jelenlegi legkedvezőbb ajánlat az 1X1 évnyerő konstrukció 6,87%-os kamattal, 7,27%-os THM-mel az átlagos érték felett van (116 090 forintos induló, majd a türelmi idő után 159 429 forint törlesztőrészlettel, 37 514 914 Ft teljes visszafizetés mellett), ami minden bizonnyal a változás után sem lesz másképp. Természetesen érdemes mindenkinek a saját paramétereivel (hitelösszeg, futamidő, jövedelem) kalkulálnia, hiszen a például szolgáló jövedelemnél alacsonyabb, vagy magasabb bérrel egészen más eredményeket lehet látni, és a top ajánlatokat kínáló bankok sorrendje is felcserélődhet.
Mi várható a lakáshiteleknél?
Az OTP a legnagyobb magyar bank, így kamatdöntése vélhetően befolyásolni fogja a többi bank lakáshitel kamatmeghatározását is. Vélhetően a többi bank is kamatot fog emelni, mely elsősorban az alacsonyabb hitelképességű ügyfeleket fogja érinteni. Az elérhető kamatok szélesebb sávban fognak mozogni, így lényegesen nagyobb jelentősége lesz az ügyfelek oldaláról a körültekintő bankválasztásnak.
A hitelfelvétel előtt állóknak érdemes lehet sietni, megelőzve a többi bank esetleges kamatemelését.
* * * Milliókat lehet spórolni a legolcsóbb lakáshitel kiválasztásával!
A lakásvásárlás előtt állóknak sokszor hitelre is szükségük van céljuk megvalósításához. A jelenlegi gazdasági környezetben még fontosabb megtalálni a legolcsóbb ajánlatot, amivel akár milliók is megtakaríthatók. Ehhez érdemes a Bankmonitor lakáshitel kalkulátorát használni.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.