Budai Gyula fideszes politikus egy olvasói levél alapján azt állítja, hogy egy biztonsági cégen folytak át a kenőpénzek a Lánchidat felújító A-Hídtól. A biztonsági cég vezetőjének van egy közös vállalkozása a miniszterelnök vejével, Tiborcz Istvánnal.
Nemrégiben a fideszes Budai Gyula azt jelentette be, hogy a Nemzeti Nyomozó Iroda nyomozást rendelt el a Lánchíd felújításához kapcsolódó ügyben hivatali vesztegetés miatt. Beszámolt egy hozzá eljuttatott levélről is, amely szerint Vig Mór ügyvéd a felújítást végző A-Hídtól kapott pénzzel az Árgus Security irodájában a cég vezetőjével számolt el. A levélíró információi szerint ebből a pénzből jelentős összegek kerültek át a Fővároshoz.
A Kormányzati Ellenőrzési Hivatal (Kehi) nemrég közzétett egy jelentést a felújítással kapcsolatban. Ebben megállapította, hogy másfél milliárd forint értékben fogadott be számlákat a Lánchíd felújítását végző cég egy számlagyárgyanús vállalkozástól. Ez a Sunstrike, amelynek vezetője Vig Mór ügyvéd.
A fideszes politikus által emlegetett Vig Mór-féle elszámolás idején László György volt az Árgus Security ügyvezetője, és ma is ő vezeti a társaságot. Csakhogy László György egy másik céget is irányít, a Hattyú Projekt Kft.-t, amelynek 2019 és 2022 között egyedüli tulajdonosa is volt. 2022 őszén azonban Orbán Viktor kormányfő veje, Tiborcz István és a régóta vele együtt mozgó Hamar Endre bevásárolta magát a vállalkozásba. A cégen azóta a László György birtokolta Swan Project Zrt., a Tiborcz-féle BDPST Property Kft. és a Hamar tulajdonában lévő EAS Equity Vagyonkezelő Zrt. osztozik – emlékeztet cikkében a Népszava.
Az A-Híd visszautasította a Kehi-jelentésben megfogalmazott vádakat. A cég hvg.hu-hoz eljuttatott közleménye szerint a Kehi „széles körű adatgyűjtése és vizsgálata ellenére ugyanis egy olyan céggel kapcsolatban tett megállapításokat, amelynek a Lánchíd-projekthez semmi köze nem volt, és annak költségvetéséből semmilyen kifizetésben nem részesült”.
Az A-Híd megjegyezte még, hogy a Sunstrike Kft.-vel kapcsolatos, folyamatban lévő adóhatósági nyomozásnak ők nem érintettjei, „a cégcsoport vonatkozásában sem tanúkihallgatás, sem gyanúsítás nem történt”. A céggel valóban szerződtek műsorok gyártására, sugárzására és azok környezetében reklám elhelyezésére, de ezt teljesítette is, a műsorok adásba kerültek – ezt, a 498 darab DVD-t megtöltő adatmennyiséget az A-Híd át is adta a Nemzeti Adó- és Vámhivatalnak.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.