Finomítottak az eddig ismert feltételeken, így már a legmagasabb jövedelmű járásokban is hozzá lehet jutni a legmagasabb vissza nem térítendő támogatáshoz, ha az igénylő keresete alacsony. Sőt, esetükben akár a 3,8 millió forintot is elérheti a támogatás összege, ha a felújítással sikerül 40 százalék fölé tornászni az energiamegtakarítást. A tervezet társadalmi egyeztetésére kevesebb mint két hét jut.
Társadalmi egyeztetésre bocsátotta a kormány a várhatóan június 3-tól induló Otthonfelújítási Program részletes szabályainak tervezetét, amiben az eddig ismert feltételeket több lényeges ponton is módosították. A pontosan 108,24 milliárd keretösszegű támogatás révén közel 20 ezer hazai, 1990 december 31. előtt épült, életvitelszerűen lakott, akár többlakásos családi ház energiahatékonyságán javíthatnak a tulajdonosok.
Az eddig ismert, ebben a cikkben részletesen taglalt feltételeken már korábban is puhítottak, a legfontosabb újabb változtatások pedig a következők lesznek:
- olyanok is hozzájuthatnak a legmagasabb összegű (3,5 millió forint) vissza nem térítendő támogatáshoz, akik magas jövedelmű járásban élnek, de maguk kevesebbet keresnek, mint a tavalyi bruttó átlagkereset 70 százaléka (399 840 forint), és vica versa:
- hiába lakik valaki a legalacsonyabb jövedelmű járások egyikében, ha saját (és adóstársával közös) havi bruttója meghaladja a tavalyi átlagos bruttó jövedelem 130 százalékát – vagyis a 742 560 forintot –, akkor is csak a legalacsonyabb mértékű vissza nem térítendő támogatáshoz juthat, vagyis legfeljebb 2,5 millió forintot kap ingyen az államtól;
- azoknak a pályázóknak az esetében pedig, akik elérik a 40 százalékos energiahatékonysági javulást a beruházással, a vissza nem térítendő támogatás aránya további 5 százalékkal nőhet. Ha jól értelmezzük ez azt jelenti, hogy például
az a pályázó, aki jogosult a legmagasabb összegre, akár 3,8 millió forint vissza nem térítendő támogatáshoz is juthat, a legalacsonyabb támogatási kategóriába esők pedig akár 2,8 millió forintot is kaphatnak, ha elérik a 40 százalékos energiamegtakarítást.
A tervezetből további részletek is kiderülnek:
Például, hogy a támogatásra pályázóknál vizsgálni fogják jövedelemarányos törlesztőrészlet-mutatót, más néven adósságféket. A mutató célja a túlzott eladósodás kockázatának csökkentése, és azt mutatja meg, hogy a hiteligénylő jövedelmének maximálisan mekkora része fordítható törlesztésre. Ezt az értéket a jegybank határozza meg, jelenleg a nettó jövedelem legfeljebb 50 százaléka lehet a havi törlesztő.
A kivitelezésre csakis olyan vállalkozásokkal lehet szerződni, amelyek rajta vannak (vagy lesznek) az ÉMI Építésügyi Minőség-ellenőrző Innovációs Nonprofit Kft. nyilvántartott kivitelezői regisztrációs listán. Ennek a feltételeit külön regisztrációs felhívásban fogják közzétenni.
Tényleg ez lesz a támogatott gázkazánok hattyúdala, mert egyrészt korlátozzák azt a hitelösszeget, amit a központi fűtési rendszer magas hatásfokú gázkazánnal történő korszerűsítéséhez nyújtanak (erre a célra a teljes keretösszeg legfeljebb 20 százaléka fordítható, vagyis 27 milliárd forint), másrészt mert a fosszilis alapú fűtési rendszereknek időkorlátja is van: legfeljebb idén év végéig fogják támogatni azt a beruházást, amiben ez is szerepel.
A pályázóknak a szerződést követően két éven belül kell befejezniük a beruházást.
Az érintett ingatlanban lehet bejelentve vállalkozás, de az ingatlan csakis lakhatási célt szolgálhat. Ha vállalkozási tevékenységet folytatnak benne – vagy még ha csak bérbe adják –, nem kapnak támogatást a felújítására.
A kedvezményes kölcsönnek nem lesz kezelési költsége, és nullaszázalékos lesz a kamata.
A program idén június 3-án indul, és 2025 év végéig lehet kérelmeket benyújtani, és legkésőbb 2026. április végéig szerződést kötni.
Külön kitétel, hogy ugyanazon pályázó kizárólag egyetlen uniós forrású energiahatékonysági célú lakossági programból kaphat támogatást.
A sikeresen pályázók a következő munkálatokat finanszírozhatják:
- az épület külső határoló elemeinek hőszigetelése,
- nyílászárócsere,
- a használatimelegvíz-rendszer korszerűsítése,
- a fűtésrendszer korszerűsítése magas hatásfokú gázkazánnal, a hozzátartozó kéménybéleléssel és a kapcsolódó hőleadókkal,
- illetve ezek tetszőleges kombinációja, de
a lényeg, hogy a beruházás révén legalább 30 százalékos primer energiamegtakarítást érjenek el az ingatlanon.
Szabálytalan pályázatok, elszámolható költségek
Akinek nem sikerül elérnie a legalább 30 százalékos energiamegtakarítási célt, annak a pályázata szabálytalanná válik, és a teljes támogatási összeget visszaveszik tőle. Az cél elérését két, előtte és utána készített Hiteles Energetikai Tanúsítvánnyal kell igazolni, amit kizárólag regisztrált energetikai szakértők készíthetnek el.
További érdekességek a teljesség igénye nélkül:
- homlokzati hőszigetelésre csak polisztirol szigetelés lesz elszámolható,
- elszámolhatóak lesznek – darabonként 50 ezer forintért – az energetikai tanúsítványok, illetve a tervezői eljárási költségek is,
- megkezdett felújításokat is lehet majd finanszírozni.
Egy sor egyéb tevékenység viszont nem lesz elszámolható, egyebek mellett például a saját kivitelezésű munkálatok vagy az anyagok szállítási költsége, és nem támogatják az épületbővítésekkel átépítésekkel kapcsolatos költségeket sem.
Az ingatlant nem kell bevonni a hitelfedezetként, vagyis nem lesz rajta jelzálog, viszont elidegenítési tilalom igen, egészen addig, amíg a pályázó vissza nem fizeti a kölcsönt.
A tervezetet május 6-ig lehet véleményezni, itt.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.