Ingatlan Lengyel Miklós 2023. augusztus. 08. 16:10

„Tengerre néző szobák” – így árulja az ingatlanokat az orosz propaganda a szétlőtt Mariupolban

Kéthónapos brutális ostrom után egy éve foglalta el az orosz hadsereg Mariupolt az Azovi-tenger partján. Putyin propaganda sajtója most oroszosítani akarja a várost, melyet Ukrajna változatlanul magáénak tekint.

Háború Ukrajnában
Friss cikkek a témában

„Mariupol gyönyörű város, találtam ott egy remek ingatlant” – lelkendezett egy orosz vásárló az északi Murmanszkban. „Imádom, mert a tenger mellett van” – mondta a BBC riporterének az orosz polgár, akit szemmel láthatóan nem zavart, hogy Putyin hadserege rommá lőtte a várost egy évvel ezelőtt.

A moszkvai televíziók gyakran sugároznak műsorokat arról, hogy „újjáépül Mariupol” – megfeledkezve arról, hogy az orosz hadsereg lőtte szét a várost, amely Ukrajnához tartozik. Mariupolnak a háború előtt 430 ezer lakosa volt, ebből 350 ezren elmenekültek a kéthónapos ostrom idején.

Az AP hírügynökség most megpróbálta kideríteni, hogy mit is jelent az újjáépítés a gyakorlatban? Kiderült, hogy a családok jelentős része az ostrom után is a szétlőtt városban maradt, mert nem volt hova mennie. Azután kaptak egy hivatalos levelet a hatóságoktól, hogy házukat lebontják, ők pedig tűnjenek el onnan. Hova menjenek? Az orosz hatóságok szerint kaphatnak új lakást Mariupolban, de ennek egy kis ára van: orosz állampolgárságot kell választaniuk, hiszen Moszkvában az alkotmányba is beleírták: az elfoglalt ukrán területek immár Oroszország részei.

Mi lesz azokkal, akik nem választják az orosz állampolgárságot? Várólistára kerülnek. Addig hol laknak? Ez az ő gondjuk...

Patyomkin szelleme kísért Mariupolban

A legmodernebb technológiával épülnek az új városrészek Mariupolban – a Rosszija televízió ilyen képsorokat közöl rendszeresen a 90 százalékban elpusztított városból.

Mi az igazság ebből? – érdeklődött a BBC riportere az Azovsztal acélgyár egyik dolgozójától. Itt tartottak ki a legtovább az ukrán ellenállók az ostrom idején. A BBC riporterének kérdésére a gyár dolgozója kérte, hogy a nevét ne közöljék, majd pedig elmondta: az egész szemét propaganda!

Szerinte a szétlőtt ingatlanoknak csak a 10 százalékát állították helyre, jelentős részüket lebontották vagy most is bontják, mert annyira megsérültek, hogy nem érdemes helyreállítani őket. „Általában az a helyzet, hogy lebontják a sérült épületeket, és a helyükön egy nagy lyuk marad. Nem épül itt semmi” – mondta a magát megnevezni nem kívánó ukrán polgár a BBC riporterének Mariupolban.

Most az épülő új luxuslakásokba, melyek a tengerre néznek, az orosz hatóságok nem helyi polgárokat várnak: olyan magas áron hirdetik őket, hogy azt nem tudják megfizetni a szétlőtt város lakói.

A BBC riportere megkérdezte az ingatlanokat vásárló orosz polgárokat, hogy nem zavarja-e őket: Ukrajnában dörögnek a fegyverek, és a kijevi kormány egyáltalán nem ismerte el Mariupolt Oroszország részének, de ők úgy válaszoltak: ez nem érdekli őket. „Mindig is a tenger mellett akartam élni!” – mondta Okszana egy hétgyermekes családanya Tatárföldről, amely a szárazföld kellős közepén fekszik. Mi lesz, ha az ukránok visszaveszik a várost? „Akkor is lesz egy 180 négyzetméteres lakásom a tenger partján!”

A BBC riportere megkérdezte a Yale Egyetem jogi tanszékének professzorát, hogy mi lesz a luxuslakások tulajdonjogával, ha Ukrajna visszaveszi Mariupolt? „Az ukrán állam minden valószínűség szerint érvénytelennek nyilvánítja majd a tulajdonviszonyt” – nyilatkozta Oona Hathaway professzor a Yale Egyetemről a BBC tudósítójának.

Tudatos otthon
Hirdetés