Az EMIH–Magyar Zsidó Szövetség új kulturális intézménye 2024 decemberétől várja majd a látogatókat.
Már ezen a héten megkezdődhetnek a budapesti Firgun Ház építkezési munkálatai, miután eredményesen lezárult a közbeszerzési folyamat. A Baross utcai egykori pártszékház épületében megvalósuló színház és kulturális központ kivitelezését a legalacsonyabb árat ajánló Dobsza Kft. végezheti.
Az EMIH–Magyar Zsidó Szövetség új kulturális létesítményében főként színházi előadásokat, kiállításokat, koncerteket és könyvbemutatókat rendeznek, valamint közösségi rendezvényeket tartanak majd.
Az Emberi Erőforrások Minisztériuma 1,8 milliárd forinttal támogatja a beruházást. A nyílt közbeszerzési eljáráson a Dobsza Constructive Kft. 1,35 milliárd forintos ajánlatával lett a nyertes, amely cég korábban részt vett a Vörösmarty utcai zsinagógát, az újlipótvárosi Zsilip Kulturális Központot, a csengelei vágóhídhoz tartozó rabbiházat és rituális fürdőt, valamint a mátraballai víziszárnyas neveldét érintő beruházásokban is.
A tervek szerint a Firgun Ház 2024 decemberében nyílhat meg, az épületben kóser étterem és kávézó is lesz.
Réczei Tamás, a Firgun Ház szakmai vezetője közölte, hogy a színházteremben a tervek szerint saját bemutatók, befogadott előadások, önálló és tematikus estek is megvalósulnak, a kis színházteremben pedig a független színházi szféra alkotóit és a vidéki színházak társulatait látják vendégül.
A szakmai vezető hozzátette, hogy az új budapesti színház bemutatkozási lehetőséget szeretne biztosítani frissen végzett vagy még tanulmányokat folytató színházrendező és bábrendező hallgatóknak is.
„Biztos vagyok benne, hogy a zsidóság kulturális örökségének megismertetésével, a gazdag magyar–zsidó kulturális hagyomány és a kortárs művészetek bemutatásával tovább javíthatunk békés együttélésünk minőségén, és hozzájárulhatunk a magyar zsidóság kulturális hozzájárulásának köztudatba emeléséhez is” – mondta az új színházzal kapcsolatos tervekről, célkitűzésekről Köves Slomó, az EMIH–Magyar Zsidó Szövetség vezető rabbija.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.